İslam İşbirliği Teşkilatı Mescid-i Aksa baskınına tepki: Her karışıyla Müslümanlarındır!

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın her karışıyla sadece Müslümanlara ait bir mabet olduğunu söyledi. Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki İİT karargahında Ürdün ve Filistin’in davetlisi olarak İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerinin ele alındığı olağanüstü toplantı düzenlendi.

Taha toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Kudüs, işgal altındaki Filistin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve Filistin devletinin başkentidir. Mescid-i Aksa, her karışıyla sadece Müslümanlara ait bir mabettir.” ifade.

Taha, “İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini, namaz kılanlara yönelik barbarca saldırılarını ve işgal güçleri ve aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimciler aracılığıyla gözaltı operasyonlarını artırdığını” vurgulayan Taha, bu eylemlere tepki gösterdi.

Bu adımların kutsal mekanların ve ibadet özgürlüğünün dokunulmazlığının açık bir ihlali olduğunu belirten Taha, başta Mescid-i Haram olmak üzere Kudüs’teki Müslümanlara ve Hristiyanlara ait kutsal mekanların tarihi ve hukuki statüsünü bozmaya yönelik hiçbir girişimde bulunulmaması gerektiği uyarısında bulundu. Aksa. Taha, İsrail’in işlediği suçların bölgede güvenlik ve istikrarı baltalayacağını, şiddet ve gerilimi körükleyeceğini belirterek, bu suçların ve tehlikeli ihlallerin tüm sorumluluğunun İsrail’e ait olduğunu kaydetti.

Taha, İsrail’in Kudüs’ün ve bu şehirdeki kutsal mekanların tarihi ve hukuki statüsünü değiştirmek için atacağı adım ve kararların uluslararası hukuk ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına göre tamamen “geçersiz” olduğunu da vurguladı. İsrail ordusu tarafından engellenen Gazze ve güney Lübnan’da sükunet hüküm sürüyor.

Ateşkes ve anlaşmaya ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, İsrail’in Lübnan ve Gazze’ye yönelik saldırıları ve buna karşılık Gazze’den atılan roketler dün itibarıyla durduruldu.

NE OLDU?

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da Müslümanlara yönelik ses bombası, plastik mermi ve coplarla iki gün üst üste orantısız güç kullanması, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırdı ve olaylara yol açtı.

4 Nisan’da İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınla bölgede başlayan gerilim, 7 Nisan Cuma gecesi erken saatlerde İsrail’in Gazze ve Lübnan’a düzenlediği saldırılarla tırmandı. Buna karşılık, Gazze’den İsrail’e roketler atıldı.

Yoruma kapalı.