İskoçya’da ücretsiz regl ürünleri yasasını uygulayacak ilk memurun erkek olması tartışma yarattı

JASON GRANT

Kaynak, GRAINGER PR

5 saat ilkin

Bayanlar için regl ürünlerinin kamu kurumları tarafınca ücretsiz sunulmasını yasalaştıran ilk ülke olan İskoçya’da, Regl Ürünleri Yasası’nın uygulanması mevzusunda verilen yeni bir karar tartışma yarattı.

İskoçya’nın Tayside bölgesinde kanunun uygulanmasına öncülük etmek suretiyle ilk kez oluşturulan Regl Özsevi Memuru poziyonuna bir adamın atanması eleştiriliyor.

Çek tenis yıldızı Martina Navratilova sonucu “absürt” olarak nitelendirirken, İngiliz kadın oyuncu Frances Barber olayın “sinir bozucu” bulunduğunu söylemiş oldu.

Köşe yazarı ve hanım hakları savunucusu Susan Dalgety, Twitter’da yapmış olduğu açıklamada, “Bir erkeği ülkenin regl onur memuru (korkulu bir unvan) olarak atamanın iyi bir düşünce bulunduğunu kim düşünür ki, hiçbir fikrim yok” dedi.

Göreve atanan Jason Grant’in yeni yasa hakkında farkındalığı çoğaltmak ve İskoç hükümeti fonlarının uygun şekilde tahsis edilmesini sağlamak için okullar, fakülteler ve daha geniş toplulukları kapsayan bölgesel bir kampanya yürütmesi umut ediliyor.

“Regl haysiyeti memuru” iş ilanında uygun adayın “başta regl olan gençler olmak suretiyle, kültürel ve sosyo-ekonomik açıdan geniş bir yelpazede toplulukların katılımını sağlama ve güçlendirme mevzusunda başarıya ulaşmış bir deneyime” haiz olması gerektiği belirtiliyor. “Regl haysiyeti emek verme grubu,” beraber çalışacağı Grant’in iş için en kuvvetli aday bulunduğunu deklare etti. Grubun sözcüsü, “Bu pozisyon, Tayside’da birkaç senedir hız kazanan, her cinsiyetten, yaştan ve çevreden tutkulu bir grup insan tarafınca yönetilen mükemmel bir çalışmaya dayanıyor” diyor ve ekliyor: “Kültürü değiştirecek, tartışmayı teşvik edecek ve regl mevzusundaki önyargıları kaldıracak bu mühim çalışmanın bölge genelinde sunulması için sabırsızlanıyoruz.” Sözcü, Grant’in atanmasıyla ilgili tartışmalar hakkında yorum yapmayacağını da sözlerine ekledi.

regl ürünleri iskoçya

Kaynak, PA Media

Grant daha ilkin Imperial Tobacco adlı tütün şirketinde alan kişi yöneticisi olarak çalıştı. Ondan sonra kendi işini kurdu. Antrenörlük de yapmış oldu. Son dönemde Dundee ve Angus Okulu’nda sıhhat ve refah memuru olarak vazife yapmış oldu. Regl onur memuru pozisyonu 24 aylık bir vazife olarak açılmış ve senelik maaşının 36 bin 126 sterlini bulacağı açıklanmıştı. Poziyon, İskoç hükümeti tarafınca finanse ediliyor. İskoçya’da Pazartesi günü regl ürünlerinin belediyeler ve eğitim kurumları tarafınca ücretsiz sağlanması hakkını sakınan yeni yasa yürürlüğe girdi.

Yoruma kapalı.