IŞİD’in ‘Beatles’ hücresi üyesine ömür boyu hapis

El Şeyh

40 dakika ilkin

ABD’de yargılanan İngiliz vatandaşı bir IŞİD militanı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

 34 yaşındaki El Şafi El Şeyh, geçen Nisan ayında adam kaçırma, Amerikan vatandaşlarını öldürmek için komplo kurma ve terör örgütü desteklemekten suçlu bulunmuştu.

Londra’da yetişen Sudan doğumlu El Şeyh, ABD’de şu ana kadar yargılanan en üst düzey IŞİD militanıydı.

El Şeyh’in dört Amerikalı rehinenin ölmüne yol açmış olduğu söyleniyor.

Gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff ile yardım çalışanları Kayla Mueller ve Peter Kassig, El Şeyh’in bağlı bulunmuş olduğu hücre tarafınca kaçırıldı ve öldürüldü.

Foley’nin ailesinin yayımladığı yazılı mesajda “Nefret insanlığını tamamen ele geçirdi. Fakat sen de kaybettin, özgürlüğünü, vatandaşlığını ve ailenle teması. Çoğumuz kaybettik” denildi.

Sağ kurtulan rehineler El Şeyh’in İngiliz aksanlı İngilizce konuşmaları sebebiyle “Beatles” diye anılan hücrenin üyesi bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu grubun üyeleri olduğu söylenen, El Şeyh, Alexanda Kotey ve Mohammed Emwazi’nin üçü de Londra’nın batısında yetişti ve Suriye’ye gidip IŞİD için savaşmaya gönüllü oldu. Grup, Batılı rehinelere gardiyanlık yaparken, ABD makamlarına gore 27 rehineyi başlarını keserek öldürdüler.

Bu üç militandan bir tek El Şeyh, ABD’de yargılanrı. Kotey geçen Eylül ayında tüm suçlamalrı kabul etmiş, Emwazi de 2015’te Suriye’deki bir İHA saldırısında öldürülmüştü.

Avukatları ise yargılama esnasında, El Şeyh’in “acı çeken Müslümanlar için” tek başına Suriye’ye giden “rahat bir IŞİD savaşçısı”  bulunduğunu savundu.

Yoruma kapalı.