İşgalci İsrail yine haddini aştı

İsrail işgal güçlerinin zulmü ramazan ayında da devam ediyor. İsrail güçleri, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya iki kez baskın düzenledi. Türkiye baskınları kınadı. Bir grup Filistinli, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Pesah Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek burada kurban kesme çağrısı yapması üzerine teravih namazının ardından Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’ne sığındı. Polis camideki halka ses bombası, plastik mermi, cop ve mermilerle saldırdı. Saldırıyı kınayan Türkiye’den tepkiler geldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye bu saldırılar karşısında asla sessiz ve pasif kalamaz. Mescid-i Aksa’ya ulaşmak ve Harem’in kutsallığına adım atmak kırmızı çizgimizdir. İsrail yönetiminin tüm samimi uyarı ve telkinlerine rağmen bu şiddet dalgasının arkasında içinde yaşadığı bloğun olduğu açıktır. Bu zulüm siyasetidir, kan siyasetidir, provokasyon siyasetidir. Ülkem ve milletim adına Müslümanların ilk kıbleye yönelik alçakça hareketlerini kınıyor, bu saldırılara bir an önce son verilmesi çağrısında bulunuyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop: İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’nın maneviyatını hiçe sayarak gerçekleştirdiği mezalimi kınıyorum.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın dini ve tarihi statüsünü değiştirmeye yönelik her türlü girişime karşı çıkmaya devam edeceğiz.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: İsrail’in bu adımı kabul edilemez. Bu saldırılar haddini aştı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: İsrail’e yönelik muamele düşmanca. Mescid-i Aksa’ya yapılan baskın, oraya sığınan ve ibadet eden din kardeşlerimize yönelik şiddetli müdahalenin yanı sıra çok tehlikeli olaylara yol açma ihtimali, insan ve din haklarını hiçe sayarak mescidimize yönelik ciddi ve vahşi bir saldırıdır. azizler.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Asla kabul edilemez. Uluslararası toplum bu yasa dışı eylemlere “dur” demek için kararlı bir tavır almalıdır.
BBP Başkanı Mustafa Destici: İsrail ne yaparsa yapsın Müslümanlar Filistin’den çıkmayacaktır.

MALİYETİ OLACAK
saldırılara
İslam dünyasından ve dünyanın geri kalanından tepkiler yağdı.
Hamas, “Kutsal irademize saldırmanın büyük bir bedeli olacak” dedi.
Filistin’den Mescid-i Aksa için bölgesel ve uluslararası eylem çağrısı yapıldı.
İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği ve Körfez İşbirliği Konseyi, İsrail’in Aksa’ya düzenlediği baskını kınadı.
Ürdün Dışişleri Bakanlığı, Arap Birliği’ni acil toplantıya çağırdı.
Katar ve Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamalarda baskınlar kınandı.
Avrupa Birliği Komisyonu, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına tepki göstererek kutsal yerlerin statüsünün korunmasını talep etti.

İSRAİL UÇAKLARI GAZZE’YE SALDIRI YAPTI
Baskınların ardından İsrail ordusu Gazze’den dokuz roket fırlatıldı İlerletmek. İsrail Gazze’deki uçaklar iki puan hava saldırısı organize. Gazze ve Batı şeriat içinde İsrail gaddarlık yüzlerce kişi İle ilgili protesto yapıldığı.

KURAN OKUYAN YAŞLI KADINA SES BOMBASI
Reuters haber ajansına penceresinin önünde konuşan yaşlı bir kadın gözyaşları içinde, “Koltukta oturmuş Kuran okuyordum. Ses bombası attılar, biri göğsüme isabet etti” dedi. İşgal polisinin cami içinde insanları darp ettiği görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

SAVAŞ ALANINA DÖNÜŞTÜ
İsrail kuvvetler, sahur vakti Aksa’ya ilk baskını gerçekleştirdi. Kıble Mescidi’ne sığınanlara şiddetli müdahalede bulunan işgal güçleri, kutsal mabedi savaş alanına çevirdi. İsrail polisi tapınağın bazı camlarını kırarak önce ses bombası ve plastik mermilerle içeriye müdahale etti. En az 14 kişi yaralandı. İsrail polisi 400 Filistinliyi tutukladı. İsrail ordusu gece yarısı düzenlediği şiddetli saldırının ardından dün sabah namazından sonra Mescid-i Aksa’ya ikinci kez baskın düzenledi. Bir grup fanatik Yahudi yerleşimci de Mescid-i Aksa’nın avlusuna girdi. Fanatik Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının Ramazan ayında da devam etmesi beklendiği için olayların artacağı söyleniyor.

Yoruma kapalı.