İranlı zanlıya John Bolton’a suikast girişimi suçlaması

pursafi

Kaynak, Reuters

bir saat ilkin

ABD’de İranlı bir şüpheliye eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a suikast girişimi suçlaması yöneltildi.

ABD’li yetkililer, İran Devrim Muhafızları üyesi Şahram Pursafi’nin İran’da bulunduğunu ve suikast planlama iddiasıyla arandığını belirtti.

Ek olarak Pursafi’nin büyük olasılıkla, İran’ın en kuvvetli komutanlarından Kasım Süleymani’nin öldürülmüş olduğu Amerikan saldırısının öcünü almaya çalmış olduğu açıklandı.

Süleymani, İran’ın Ortadoğu’daki askeri operasyonlarını yöneten isimdi.

62 yaşındaki general, Devrim Muhafızları’nın seçkin kuvvetleri Kudüs Gücü’ne komuta ediyordu. Süleymani, Ocak 2020’de devrin ABD Başkanı Donald Trump’ın direktifiyle bir ABD saldırısında öldürülmüştü.

Pursafi’ye yönelik suçlamaları açıklayan Amerikan Hakkaniyet Bakanlığı, Mehdi Rezayi adıyla da malum Pursafi’nin ABD’deki bazı kişilere Bolton’ın Washington ya da Maryland’de öldürülmesi için 300 bin dolar para teklif ettiğini öne sürdü.

Suçlamalarda, Pursafi’nin web üstünden tanıştığı ABD’de yaşayan bir kişiden, yazdığını söylediği bir kitap için Bolton’ın fotoğraflarını çekmesini istedi. Ondan sonra bu şahıs Pursafi’yi başka bir kişiyle tanıştırdı ve bu kişiden Bolton’ı öldürmesi ve cinayetin görüntülerini çekip kanıtlaması istendi.

Bolton yapıtğı yazılı açıklamada Amerikan Federal Soruşturma Bürosu ve Hakkaniyet Bakanlığı’na emekleri için teşekkür etti.

süleymani

Kaynak, Getty Images

Süleymani öldüğü dönemde, İran’da Dini Önder Ayetullah Ali Hamaney’den sonrasında ikinci en kuvvetli isim olarak görülüyordu. Kudüs Gücü direkt Hamaney’e bağlı ve Süleymani ulusal bir kahraman olarak değerlendiriliyordu.

Sadece ABD Kudüs Enerjisini terör örgütü olarak kabul ediyor ve yüzlerce ABD’linin ölümünden görevli tutuyor.

Yoruma kapalı.