İran’da başörtüsü yasasına uymayan kadınlar cezalandırılacak

ÜLKE DÖNEMİNDE ŞİDDETLİ PROTESTOLAR

13 Eylül 2022’de Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ölümü, ülke hükümetine karşı protestoları ateşledi. Gösterilerde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Emini’nin ölümünün ardından başlayan protestolar, 1979’dan beri yürürlükte olan zorunlu başörtüsü yasasının gevşetilmesi çağrılarını yeniden gündeme getirdi.

İran’daki İyiliği Emretme ve Kötülüğü Önleme Merkezi sözcüsü Ali Hanmuhammedi, 5 Aralık 2022’de yaptığı açıklamada, eleştirilen İrşad devriyelerinin görevinin sona erdiğini ve başörtüsü uygulamasının “en modern yöntemlerle ve” devam edebileceğini söyledi. teknolojiler”.

Bu süreçte sosyal medyada başörtüsü kurallarına uymayan bazı ülke kadınlarının görüntüleri yayınlandı. Ancak ülke basınında zorunlu başörtüsü yasasına uymayan bazı işletmelerin kapatıldığı haberi yer aldı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ise 4 Ocak’ta yaptığı konuşmada, ülkedeki zorunlu başörtüsü kurallarına tam olarak uymayan kadınların “dindarlık ve rejim karşıtlığı” ile suçlanmaması gerektiğini söyledi.


Yoruma kapalı.