İran: Taliban ile sorun çözüldü

İran devlet televizyonuna konuşan İçişleri Bakanı Vahidi, dün Sistan-Belucistan eyaletinin Hirmand ilçesindeki Sasuli polis karakolu yakınlarında sınırda İran sınır muhafızları ile Taliban güçleri arasında çıkan çatışmayı değerlendirdi.

Çatışmada Taliban güçlerine “gerekli yanıtın verildiğini” belirten Vahidi, “Kısa süreli bir çatışma yaşandı. Taliban tarafıyla görüşmeler yapıldı, sorun çözüldü. Şu anda bir durum yok. Sorunlar var, sınır sakin ve açık.” dedi.

İran dün yaptığı açıklamada, sınır muhafızları ile Taliban güçleri arasındaki sınır çatışmasında 2 İran sınır muhafızının hayatını kaybettiğini duyurdu. Ancak Taliban, bir üyesinin çatışmada öldürüldüğünü duyurdu. Taraflar birbirini çatışmayı başlatmakla suçladı.

İran ile Taliban arasında son günlerde Hilmend Nehri’ndeki su paylaşımı konusunda gerginlik yaşanıyor.

Taliban yönetimi, bölgedeki kuraklık nedeniyle Hilmend Nehri üzerindeki barajlardaki su miktarının azaldığını ve bu nedenle suyun İran’a ulaşmadığını iddia ederken, İran teknik bir heyetin barajları ziyaret ederek bu durumu teyit etmesi gerektiğini söylüyor. .

Taliban’ın Afganistan’da iktidara gelmesinin ardından Pakistan ve İran askerleri ile Taliban güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

Yoruma kapalı.