İran ile Taliban güçleri arasında sıcak çatışma

İranlı yarı resmi Fars News’in bölgedeki kaynaklara dayandırdığı habere göre, İran’ın Sistan vilayetinin Hirmand ilçesindeki Sasuli polis karakolu yakınında Taliban sınır güçleri ile İran sınır muhafızları arasında çatışma çıktı.

Bu arada İran devlet televizyonu, iki taraftan askeri yetkililerin çatışmanın nedenlerini değerlendirmek üzere bir toplantı düzenlediğini duyurdu.

İKİ TARAFTA DA BİR KAYIP VAR

Öte yandan İran’ın Sistan-Belucistan Eyaleti Sınır Muhafızları Komutanlığı merkezli yarı resmi Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, İran sınır muhafızlarından biri “Mekki”de Taliban güçleriyle çıkan çatışmada hayatını kaybetti. İran ile Afganistan arasındaki ortak sınır bölgesi bugün de yaralandı.

Raporda daha fazla detay verilmedi.

TALİBAN İRAN’I KABUL ETTİ

Taliban geçici hükümetinin Savunma Bakanlığı, İran askerlerinin Nimroz Eyaletinin Kang İlçesi sınır bölgesine ateş açmasının iki taraf arasında çatışmalara yol açtığını duyurdu.

Bakanlık, “savaşı başlatmak için bahaneler bulmak ve olumsuz davranışlarda bulunmak her iki tarafın da çıkarına değil” dedi ve Taliban yönetiminin herhangi bir sorunu çözmenin en makul yolu olarak diyaloğu gördüğünü de sözlerine ekledi.

Taliban İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulnafi Tekur, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, çatışmada her iki taraftan birer kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi.

Sistan ve Belucistan’daki ulaşım ve karayolları genel müdürü Ayub Kurd, İran-Afganistan sınırında son zamanlarda yaşanan çatışmalar nedeniyle Afganistan-Malik sınırındaki tüm ticari faaliyetlerin bir sonraki duyuruya kadar durdurulduğunu söyledi.

İRAN: YANGINDAN TALBAN SORUMLU

İran Emniyet Müdürlüğü Komutan Yardımcısı Orgeneral Kasım Rızayi de, Taliban güçlerinin yerel saatle 10.00 sıralarında sınırdaki Sasuli Polis Karakolu’na ağır silahlarla ateş açmaya başladığını, İran sınır muhafızlarının ateşe karşılık verdiğini bildirdi.

Rızayi, daha sonra sona eren çatışmaların birkaç saat önce başladığını ve devam ettiğini söyledi.

İran polis teşkilatının başkomutanı Ahmed Reza Radan da sınır muhafızlarına “sınırdaki herhangi bir ihlal ve saldırıya” kararlı bir şekilde yanıt vermeleri talimatını verdi.

İran ile Taliban arasında son günlerde Hilmend Nehri’ndeki su paylaşımı nedeniyle gerginlik yaşanıyor.

Taliban yönetimi, bölgedeki kuraklık nedeniyle Hilmend Nehri üzerindeki Keceki Barajı ve Kemal Han nehirlerindeki su miktarının azaldığını ve bu nedenle suyun İran’a ulaşmadığını iddia ederken, İran teknik heyetin ziyaret etmesi gerektiğini iddia ediyor. barajlar ve bu durumu teyit edin.

Taliban Afganistan’da iktidara geldikten sonra, Pakistan ve İran sınır güçleri zaman zaman Taliban’la çatıştı.

Yoruma kapalı.