Irak’ta ziyaretçilerle dolu bir türbe çöktü, enkaz altındakilere ulaşmaya çalışılıyor

Irak

Kaynak, Getty Images

3 saat ilkin

Irak’ın Kerbela bölgesinde bir türbe, içinde oldukça sayıda ziyaretçi varken toprak kayması sebebiyle çöktü. Şu ana kadar enkaz altında kalan dört kişinin cansız bedenine ulaşıldı. 

Altı şahıs de enkazdan yaralı olarak çıkarıldı. 

Şii Müslümanlar için mukaddes olan Qattarat İmam Ali türbesinin çatısı, fazla rutubet sebebiyle kayan toprağın etkisiyle çöktü.

Ziyaretçilerin bulunmuş olduğu alanda çökme meydana geldiği için yıkıntının altında oldukça sayıda şahıs olduğu tahmin ediliyor; kurtarma emek harcamaları devam ediyor. Sivil müdafa ekiplerinin sözcüsü Abdelrahman Cevdet, “Yapılacak herhangi bir hata yeni çökmelere de niçin olabilir” diyerek ufak delikler üstünden devam eden kurtarma çalışmalarının yavaş ilerlemesinin sebebini deklare etti.

Enkaz altında kalan yaralılara su ve yiyecek verilebiliyor. Şu ana kadar kurtarılanlar içinde üç de çocuk var.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de Twitter üstünden kurtarma ekiplerine ve gönüllülere teşekkür ederek enkaz altındaki her bir kişiyi kurtarana kadar çalışmaların devam etmesi çağrısı yapmış oldu.

Türbenin derhal civarlarında, Şiilerin “Ali ibn Abi Talib ve ordusunun mola vererek su içtiğine” inanılmış olduğu bir su deposu var. Toprak kaymasına buradan meydana gelen fazla rutubetin yol açmış olduğu sanılıyor.

Yoruma kapalı.

seo paket