Irak, İsveç Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı

Bakanlık sözcüsü Ahmed es-Sahhaf, yaptığı yazılı açıklamada Büyükelçi Svardstrom’u bakanlığa çağırdı ve İsveç hükümetini Kur’an-ı Kerim’in aşırılık yanlıları tarafından yakılmasına izin verdiği için kınadığını söyledi.

Sahhaf, İsveç hükümetinin Kuran’a karşı tekrarlanan eylemleri durdurmasını istediğini söyledi.

Irak’taki Şiilerin en yüksek dini otoritesi Ali es-Sistani, Stockholm protestosuna karşı Birleşmiş Milletler’e (BM) bir mesaj yazarak, İsveç polisinin izniyle Kuran’ın yakıldığını ve bu eylemin Irak’a saldırı olduğunu vurguladı. radikal fikirleri yaymak için bir yer olduğunu vurgulayarak, iki milyardan fazla Müslüman için kutsaldır.

Olayı kınayan Sistani, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Irak’taki Şii dini ve siyasi lider Mukteda es-Sadr da Kuran’a yönelik eylem nedeniyle Bağdat’taki İsveç büyükelçisinin sınır dışı edilmesi ve büyükelçilik önünde protesto gösterilmesi çağrısında bulundu.

Sadr Hareketi Gösteri Komisyonu liderlerinin çağrısının ardından yaptığı açıklamada, gösterinin yarın yapılacağı belirtildi.

Yüksek Yargı Kurulu Başkanı Faik Zeydan, Stockholm’de Kuran-ı Kerim yakan Iraklı’nın ülkeye geri getirilmesi ve yargılanması için gerekli yasal işlemlerin yapılması talimatını vermişti.

Irak Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamayla Kuran’a yönelik eylemi kınadı.

Yoruma kapalı.