Irak Başbakanı’ndan Türkiye açıklaması: Müteşekkiriz

Irak Başbakanı Muhammed Şii el-Sudani, Türkiye ile yeni stratejik projelerin yakında hayata geçirileceğini söyledi. Irak Başbakanı Sudani, El Cezire televizyonuna verdiği röportajda bölgedeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sudani, Türkiye ile ilişkilere de değinerek, “Komşu Türkiye ile birçok ortaklığımız ve çıkarımız var. Su ve güvenlikle ilgili bazı sorunlar var ama bunları çözmek için büyük fırsatlar var. Türkiye’nin su sağlama çabalarına minnettarız. Irak’a pay.” dedi.

“İŞBİRLİĞİ KURMAK İSTİYORUZ”

Irak başbakanı, Türkiye ile ekonomik işbirliği inşa etme arzusunu dile getirerek, “İkili ilişkileri güçlendirecek yeni stratejik projeler yakında hayata geçirilerek gün yüzüne çıkarılacak” dedi. ifadesini kullandı.

Irak’ın komşu ülkelere saldırı alanı olmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Sudanlılar, sınır güvenliğini sağlamak için Türkiye ve İran ile ortak komisyonlarda çalışıyor.

İran ile Suudi Arabistan arasındaki uzlaşmanın bölgenin istikrarı ve kalkınması için önemli olduğunu belirten Sudani, Suriye’nin de Arap Ligi’ne dönmesi gerektiğini savundu.

Yoruma kapalı.