Instagram’a çocukların veri gizliliğini ihlal nedeniyle 405 milyon euroluk ceza

2 saat ilkin

Shiona McCallum ve Tom Gerken

instagram

Kaynak, Getty Images

İrlanda’daki denetleyici kurumlar, Instagram’ın çocukların veri gizliliğini ihlal ettiğini belirterek şirkete 405 milyon euroluk ceza kesti.

Şirket çocukların telefon numaraları ve e-posta adreslerinin kamuya açık bir hale gelmesine izleyici kalmakla suçlanıyordu.

Bazı çocukların, profillerini ziyaret eden kişilerin sayısını görmek şeklinde çözümleme araçlarına erişebilmek için hesaplarını ticari hesaba dönüştürdüğü fakat bunu yaparken verilerinin kamuya açık hale geleceğini bilmediği belirtiliyor.

Instagram’ın sahibi Meta ise karara itiraz etmeyi planladıklarını deklare etti.

Bu, İrlanda’daki denetçilerin Meta’ya verdiği üçüncü ceza oldu.

BBC’ye informasyon veren şirket, şikayete mevzu olan özelliğin geçen yıl değiştirildiğini deklare etti ve ekledi:

“Uygulamaya 18 yaşın altında kaydolan her insanın hesabı gizli saklı olarak açılıyor ve bu sayede yalnız tanıdıkları insanoğlu onları görebiliyor.

“Bir çocuk onları takip etmiyorsa yetişkinler ufaklıklara bildiri atamıyor.”

İrlanda Veri Koruma Komiserliği (DPC), Avrupa merkezi İrlanda’da bulunan fazlaca sayıda büyük teknoloji şirketini denetliyor.

Bu, DPC’nin bugüne dek verdiği en büyük ceza oldu.

Geçen yıl da WhatsApp’a 225 milyon euro ceza vermişti.

Öte taraftan Lüksemburg’un veri denetim kuruluşu da Amazon’a 746 milyon dolarlık bir ceza vererek üstün dereceli kırmıştı.

İngiltere’de çocuk hakları için çalışan online güvenlik uzmanı Andy Burrows, Instagram’ın büyük bir güvenlik ihlali yaptığını ve bu alandaki düzenlemelerin evlatları koruduğunu gördüğümüzü söylemiş oldu.

Burrows, yeni İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nı bir an ilkin çıkararak ufaklıklara daha sıkı bir koruma sağlaması icap ettiğini de ekledi.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom