İnsan hakları grubu: Kanada’da İslam düşmanlığı yükselmeye devam ediyor

Kanada’nın Toronto kentinde bulunan Herkes İçin Adalet adlı insan hakları grubunun yöneticisi Taha Ghayyur, ülkede Pakistanlı Müslüman bir ailenin 4 üyesinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ikinci yıldönümünde konuştu.

Ghayyur saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, “Federal hükümet, eyalet hükümetleri ve belediyeler, Kanada’da konuşmayı iyileştirmek ve İslamofobiye karşı farkındalığı artırmak için somut adımlar attı.”

İbadet yerlerine yönelik nefret suçlarının soruşturulması için gerekli altyapının sağlanması için fon sağlanması ve İslamofobi ile mücadele için özel temsilci atanmasının da bunlar arasında olduğunu kaydeden Ghayyur, “Bazı belediyelerin İslamofobi ile mücadeleyi stratejik bir öncelik haline getirmesi takdire şayan. ve hatta sokaklarda tacize karşı yasalar çıkardık’ dedi.

Ancak Ghayyur, tüm bu çabalara rağmen Kanada’da İslamofobinin hala yükselişte olduğunu belirterek, liderlerin İslamofobi konusunu ciddiye aldıklarını göstermelerini beklediklerini sözlerine ekledi.

Ghayyur, “Bu yıl ramazan ayında özellikle Montreal kentinde camilere yönelik saldırılarda önemli bir artış yaşandı” diyen Ghayyur, bu olayların Kanada’da İslamofobinin arttığını ve durumun kötüye gittiğini de gösterdiğini vurguladı.

Ghayyur, Müslümanlar için daha güvenli bir ortamın yaratılmasının ancak Müslümanların daha iyi temsil edilmesiyle mümkün olabileceğini vurgulayarak, “Kanada’da Müslümanların yerel yönetimlerde daha iyi temsil edilmesini istiyoruz.”

Ghayyur, “Müslüman nüfusun yoğun olduğu şehirler de dahil olmak üzere yerel yönetimlerde Müslümanların yeterince temsil edilmediğini” belirten Ghayyur, tüm yerel yönetimlerin İslamofobi ile mücadeleyi öncelik haline getirmesine izin veren bir yasa çıkarılması gerektiğini savundu.

Pakistanlı Afzaal ailesi, iki yıl önce öldürüldükleri Londra’nın Ontario kentindeki terör saldırısında düzenlenen törenle anıldı. Haziran ayı boyunca aileyi anmak için birçok etkinlik düzenleneceği bildirildi.

Törende konuşan Londra Belediye Başkanı Josh Morgan, şehrin Müslüman cemaatinin zekasına övgüde bulundu ve bunu “olağanüstü” olarak nitelendirdi.

Morgan, “Her türlü nefretle mücadele cesaret, liderlik ve her gün ayağa kalkıp ilerleme becerisi gerektirir. Londra’nın Müslüman cemaatinin üyelerinin dayanıklılığı, kısa vadeli dikkat gerektiren bir şey değildir.” ifadesini kullandı.

Saldırıyı “terör eylemi” olarak nitelendiren savcılık, saldırgan Nathaniel Veltman’ı dört birinci derece cinayet ve bir cinayete teşebbüsle suçladı.

Saldırgan Veltman, Eylül ayında mahkemeye çıkacak.


Kanada’da Müslümanlara saldırı

6 Haziran 2021’de Kanada’nın Londra kentinde kaldırımda yürüyen beş kişilik Müslüman bir ailenin üzerine kamyonunu süren saldırgan, 74 yaşındaki büyükanne Talat Afzaal’ı, 46 yaşındaki oğlu Salman Afzaal’ı (44-) öldürdü. yaşındaki eşi Madiha Salman ve 15 yaşındaki kızı Yumna Salman.

Saldırıda ailenin 9 yaşındaki oğlu Fayez Salman ağır yaralandı.

20 yaşındaki saldırgan Nathanial Veltman, olay yerine 6 kilometre uzaklıktaki Cherryhill Bulvarı’nda tutuklandı.

Londra polisi, saldırının ailenin Müslüman olması nedeniyle gerçekleştirildiğine inandıklarını söylerken, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Bu cinayet tesadüf değildi. Topluluklarımızdan birinin kalbinde nefret saikli bir terör saldırısıydı” dedi. kelimeleri kullanmıştı


“Müslümanlık karşıtlığına karşı mücadelede Kanada’nın ilk özel temsilcisi”

27 Ocak’ta Kanada hükümeti, ülkedeki Müslüman toplumun maruz kaldığı saldırılar, ırkçılık, ayrımcılık ve dini hoşgörüsüzlükle mücadele etmek için özel bir temsilci atadı.

Trudeau, insan hakları savunucusu ve gazeteci Amira Elghawaby’yi “Müslümanlık karşıtlığıyla mücadelede Kanada’nın ilk özel temsilcisi” olarak atadığını duyurdu.

Elghawaby’nin, ülkedeki Müslüman toplumu bilinçlendirmek için kapsayıcı politikalar, yasa önerileri ve düzenlemeler konusunda uzman danışman olarak Kanada hükümetine Musulizm karşıtlığıyla mücadelede danışmanlık yapacağı belirtildi.

Yoruma kapalı.