İngiltere’de yeni kabine belli oldu

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın resmi Twitter hesabından meydana getirilen paylaşımda, önceki hükümette de vazife meydana getiren Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Dışişleri Bakanı James Cleverly, Müdafa Bakanı Ben Wallace, Avam Kamarası lideri Penny Mordaunt, Lordlar Kamarası lideri Lord True CBE, İskoçya Bakanı Alister Jack, Şimal İrlanda Bakanı Chris Heaton-Harris, Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Michelle Donelan’ın görevinde kalacağı açıklandı.

Önceki hükümette Internasyonal Tecim Bakanı olan Kemi Badenoch’un bu görevine devam edeceği, hem de Hanım ve Eşitlik Bakanı olarak atandığı bildirildi.

Kabinedeki öteki isimler ve görevleri şöyleki:

Oliver Dowden Hükümetlerarası İlişkiler Bakanı ve Eşitlik Bakanı; Simon Hart Gömü Müşteşarı; Mark Harper Ulaştırma Bakanı; Therese Coffey Çevre, Besin ve Köyişleri Bakanı; Gillian Keegan Eğitim Bakanı; Mel Stride Emek verme ve Emeklilik Bakanı; David TC Davies Galler Bakanı; Michael Gove İskan Bakanı; Grant Shapps İş, Enerji ve Endüstri Stratejisi Bakanı, Victoria Prentis İngiltere Başsavcısı.

RİSHİ SUNAK, İNGİLTERE’NİN YENİ BAŞBAKANI OLDU

İngiltere’de eski Başbakan Liz Truss’ın 20 Ekim’de iktidardaki Tutucu Parti liderliğinden istifasının arkasından Rishi Sunak, dün partinin yeni lideri ve hem de ülkenin yeni başbakanı olmuştu.

Başbakanlık Konutu 10 Numara’nın yeni sakini Hint asıllı Sunak, ülkenin etnik azınlıktan gelen ilk başbakanı olarak tarihe geçmişti.

Sunak, Truss’dan ilkin Tutucu Partinin liderliğini meydana getiren Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da istifasının arkasından partide başlamış olan liderlik yarışında da adaylığını koymuş fakat oylama sonucu Truss karşısında yenilgiye uğramıştı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom