İngiltere’de kuş gribi paniği! – Son Dakika Haberler

Çevre, Besin ve Köy İşleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, “Önleme Bölgesi” duyuru edilmesiyle ülkedeki tüm kuş ve kümes hayvanları bakıcılarının, hayvanlarını kuş gribi tehdidinden korumak için katı biyogüvenlik önlemleri almalarının yasal zorunluluk olacağı açıklandı.

Duyurunun, Ekim 2021’in sonundan bu yana teyit edilen 190 vakayla “İngiltere’nin şimdiye kadarki en büyük kuş gribi salgını”yla karşı karşıya kalmasının arkasından yapıldığı vurgulanan açıklamada, çiftliklerde yüksek düzeyde biyogüvenlik önlemleri uygulanmasının, hastalığın yayılma riskini azaltmada “en etkili yol” olduğuna yer verildi.

Açıklamada, bilhassa İngiltere’nin doğusunun, kümes hayvanları ve kuşlarda görülen salgından fena şekilde etkilendiğine dikkat çekilerek, İngiltere’nin birçok yerinde yabani kuşlarda salgınların görüldüğü açıklandı.

“HALK SAĞLIĞINA YÖNELİK RİSK ÇOK DÜŞÜK”

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansının (UKHSA), virüsün halk sağlığına yönelik riskinin oldukça düşük bulunduğunu belirttiği vurgulanarak, Besin Standartları Ajansının (FSA) da kuş gribinin tüketiciler için oldukça düşük besin güvenliği riski oluşturduğu açıklamasına yer verildi.

Ülkede, geçen yıl muhteşem seviyeye çıkan kuş gribi salgını sebebiyle on binlerce kümes hayvanı itlaf edilmişti.

İngiltere genelinde 3 Kasım 2021’de bazı bölgeler, “Kuş Gribi Önleme Bölgesi” duyuru edilmiş, bu duyuru 29 Kasım’da yine uzatılmıştı.

Tüm çiftlik sahiplerine kümes hayvanlarını içeride tutmaları gerektiği uyarısında bulunulmuştu.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom