İngiltere’de Horniman Müzesi, 19. yüzyılda yağmalanan 72 tarihi eseri Nijerya’ya iade edecek

Benin Bronzları

Kaynak, Horniman Müzesi

2 saat ilkin

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Horniman Müzesi, 19. yüzyılda Benin Krallığı’ndan yağmalanan 72 tarihi eseri Nijerya’ya iade etmeyi kabul etti.

İade edilecekler içinde, 12 pirinç levhadan oluşan ve “Benin Bronzları” olarak malum eserler de içeriyor.

Nijerya Ulusal Müzeler ve Anıtlar Komisyonu (NCMM) Ocak ayında söz mevzusu eserlerin iade edilmesini talep etmişti.

Horniman Müzesi, iade kararını; Nijerya ve İngiltere’de cemiyet liderleri, müze ziyaretçileri, çocuklar, akademisyenler ve sanatçılara danışarak aldığını deklare etti.

Müze yetkilisi Eve Salomon, “Bu eserlerin zorla elde edildiğine dair kanıtlar oldukça açık, Nijerya’ya iade etmenin hem etik hem de uygun olduğu görüşündeyiz. Bu adımı atabilmekten memnunuz” dedi.

NCMM’den meydana getirilen açıklamada ise “Horniman Müzesi’nin kararını memnuniyetle karşılıyoruz, ortaklaşa iş yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Nijerya, İngiltere’nin 18 Şubat 1897’de ülkenin güneyindeki devrin Benin Krallığı’na düzenlemiş olduğu istilanın 125. senesinde, yağmalanan Benin bronzlarının tümünün “ana vatanına” iade edilmesini istiyor.

Nijerya’nın sömürge döneminde kaçırılan tarihi ve kültürel kıymeti olan Benin bronzları; ABD ve Avrupa ülkelerindeki çeşitli müze, üniversite ve kiliselerde sergileniyor.

900’den fazla yaratı, İngiltere’nin en meşhur müzesi British Museum’da içeriyor. Sadece, Benin Bronzlarının büyük çoğunluğunu elinde bulunduran müze, bu eserlerin iade edilmesine sıcak bakmıyor.

Nijerya ise sömürge döneminde kaçırılan tarihi eserlerin ilişkin olduğu ülkeye geri gönderilmesi mevzusundaki ısrarını sürdürüyor.

Daha ilkin son olarak Almanya, Benin Krallığı dönemine ilişkin 1100’den fazla bronz heykeli Ekim ayında Nijerya’ya iade edeceğini açıklamıştı.

Yoruma kapalı.