İngiltere’de hayat pahalılığı: ‘Kızım yemek yiyebilsin diye öğün atlıyorum’

Kaynak, Getty Images

4 saat ilkin

İngiltere’de meydana getirilen bir araştırmaya nazaran, hayat pahalılığı sebebiyle bazı kişiler öğün atlıyor ya da ailelerini beslemek için kendileri aç kalıyor.

Derby’de yaşayan Tasha, beraber yaşamış olduğu partneriyle tam zamanlı işlerde çalışmalarına karşın iki yaşındaki kızlarına bakmakta zorlandıklarını söylüyor.

BBC Radyosu’na konuşan Tasha, işten eve genel anlamda geç döndüğünü ve evde yiyecek fazla bir şey olmadığını söylemiş oldu. Var olanla da kızını beslediğini belirten Tasha, “O hala oldukça minik ve beslenmeye ihtiyacı var” dedi.

“Kızım için elimden gelenin en iyisini yaptığımı sadece bununla birlikte başarısız olduğumu hissediyorum” diyen Tasha, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“İşe dönmemin tek sebebi aileme destek olmaktı. Sadece çalışmamın herhangi bir fark yarattığını sanmıyorum.”

İngiltere’de besin tutarları 40 senedir görülmemiş hızla artmaya devam ediyor.

Evsizliği azaltmak için çalışan yardım kuruluşu Centrepoint’un son araştırmasına katılan 16-25 yaş arası 2 bin kişiden 177’si, sık sık başka birini beslemek için kendilerinin yemeksiz kaldığını söylemiş oldu.

Tasha

Kaynak, TASHA

West Yorkshire’dan 22 yaşındaki Zahraa, üç tam gün süresince hiçbir şey yemediği günlerdeki hislerini şöyleki konu alıyor:

“Hala iki gece süresince, gecenin ortasında uyanıp yatakta ağladığımı unutamıyorum”.

Araştırmaya katılanlardan 265’i, son 12 ayda sık sık yatağa aç girdiğini, 207’si sık sık yemek yardımlarına zorunlu kaldığını aktardı.

Zahraa, helal ve vejetaryen beslendiği için kendisine uygun yemek yardımı bulmakta da zorlandığını söylüyor.

Jayde

Kaynak, JAYDE

Londra’da yaşayan Jayde’ye, üç ve yedi yaşındaki çocuklarına bakması için destek olansa, mahalle kilisesi dahil yaşamış olduğu bölgedeki toplumsal yardımlar.

Jayde, “Eğer çocuklarım olmasaydı muhtmelen aç kalmaya devam ederdim, doğalgaz ya da elektriğim olmadan yaşardım” diyor, yardımları alma sebebinin evlatları bulunduğunu ilave ederek.

Centrepoint’un araştırmasına katılanlardan 333’ü yiyecek için aile ya da arkadaşlarına muhtaç bulunduğunu söylemiş oldu.

Jayde ve arkadaşı Ruth, muhtaç kişilere yardım için çalışan yardım kurulu-şu City Welfare’e destek oluyor.

Ruth insanların evlerine giderek tam olarak neye gereksinimleri bulunduğunu öğrendiklerini, sonrasında da mecburi gereksinimlerini kapılarına teslim ettiklerini söylüyor:

“Bazılarının evinde mobilya, bazılarında yiyecek hiçbir şeyler yok”.

Jayde şu an üç işte birden çalışıyor ve kazancıyla başkalarına yardım etmeye çalışıyor.

‘Sürdürülebilir değil’

Centrepoints’tan uzman diyetisyen Heather Paterson ise “Tertipli ve dengeli beslenmemenin uzun solukta tüm bedene ciddi neticeleri olur” diyor ve ekliyor:

“Kimsenin bağışıklık sistemi bu şekilde kontrol edilmemelidir. Bu biçim bir yaşam kesinlikle sürdürülebilir değil”.

Yoruma kapalı.