İngiltere Merkez Bankası son 27 yılın en büyük faiz artırımını yaptı, resesyon öngördü

İngiltere Merkez Bankası binası

Kaynak, Getty Images

4 Ağustos 2022

İngiltere’de Haziran ayında senelik enflasyonun yüzde 9,4’e yükselmesinin arkasından İngiltere Merkez Bankası bugün siyaset faizini 50 baz puanlık artışla 1,75’e yükseltti. Bu, İngiltere’de son 27 yılın en büyük faiz artırımı, 2008’den bu yana ise en yüksek faiz oranı.

Merkez Bankası bu yılın son çeyreğinde resesyon öngördü.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz artırma kararını bire karşı sekiz oyla aldı.

Kurulun bir üyesi ise faizi yüzde 1,5’e yükseltme taraftarıydı.

Merkez Bankası bununla beraber enflasyon tahminini yüzde 11’den 13’e yükseltti ve İngiltere’de yıl sonuna kadar ekonomik durgunluk yaşanacağını öngördü.

Açıklamanın arkasından sterlin dolar karşısında kıymet kaybederek 1.2 dolara düştü.

Kararın arkasından Merkez Bankası’nın toplumsal medya hesabı üstünden meydana getirilen paylaşımda yaşam pahalılığının insanları zor durumda bıraktığını sadece enflasyonu yüzde 2 hedefine indirmek için bu şekilde bir kararın alındığı ifade edildi.

Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey yapmış olduğu basın açıklamasında, “Önceliğimiz yüzde 2 hedefi. Eylül ayında yapacağımız görüşmede ve sonrasında her şey mümkün” dedi.

Bailey, Rusya’nın Avrupa’ya gönderilmiş olduğu gaz miktarını azaltmasının arkasından enerji fiyatlarında yaşanmış olan artışın ekonomik tahminleri etkileyen en büyük unsur bulunduğunu söylemiş oldu.

Bailey, “Mayıs ayından bu yana organik gaz tutarları neredeyse iki katına çıktı. 2021 yılının sonundan bu yana ise 7 kat arttı” dedi.

İngiltere’de enerji faturalarının sonbahardan itibaren aylık averaj 300 sterline yükselmesi planlanıyor.

Enerji fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi durumunda ekonomik durgunluğun önümüzdeki senenin sonuna kadar sürmesi ve enflasyonun bu sürede yüzde 10 seviyesinin üstünde seyretmesi öngörülüyor.

Merkez Bankası’nın açıklamasının arkasından İşçi Partisi Milletvekili Rachel Reeves, “Tutucu Parti’nin ekonomiyi artık denetim altında tutamadığını görüyoruz. Aileler ve emekliler faturalarını iyi mi ödeyeceğini düşünürken önder adayları bizi bu krizden çıkaracak hiçbir siyaset önermiyor” diyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom