İngiltere Kralı Charles’ın taç giyme töreninde 6 binden fazla asker görevlendirilecek

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İngiliz Ordusu’nun 70 yıl önceki son taç giyme töreninden bu yana kutladığı en büyük askeri tören, Kral III. Charles’ın taç giyme töreninde yapılacak.

6.000’den fazla İngiliz kara, hava ve deniz kuvvetlerinin katılacağı 6 Mayıs töreninde 60’tan fazla uçak uçuş gösterisi yapacak.

Kralın taç giyme töreni sırasında, ülkedeki tüm askeri üslerde gemilerden ve toplardan da topçu ateşi açılacak. Geçit törenine 35 Commonwealth ülkesinden yaklaşık 400 asker de katılacak.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Başbakan Rishi Sunak, İngiliz ordusu ve müttefikleri tarafından düzenlenecek geçit töreninin dünyayı hayrete düşüreceğini söyledi.

Savunma Bakanı Ben Wallace, “Yeni başkomutanlarını onurlandırırken, ordumuzun profesyonelliği ve mükemmelliğinden büyük gurur duyabiliriz” dedi. o ifadeleri kullandı

İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Tony Radakin de yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin taç giyme törenine katılmasının ordunun krala ve ülkesine hizmet etme arzusunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Geçit töreninin asırlık bir geleneğin devamı niteliğinde olduğuna dikkat çeken Radakin, ordunun da modern Britanya’nın önemli bir unsuru olduğunun altını çizdi.

1200 ASKERLE KALAN KRAL 4 BİN ASKERLE DÖNECEK

Açıklamada geçit töreni, top atışları ve uçuş gösterisinin detayları da paylaşıldı.

Buna göre Buckingham Sarayı’ndan başlayıp Westminster Katedrali’nde sona erecek olan ilk geçit töreninde Kral ve beraberindekilere 200 asker eşlik edecek. Geçit töreni güzergahında 1000 asker olacak.

Kralın taç giyme töreninin ardından katedralden başlayıp sarayda son bulacak ikinci alaya 4.000 asker ve 20 farklı bando katılacak. Uçuş gösterisi Buckingham Sarayı’nın karşısındaki The Mall Street’te yapılacak ve 6 dakika sürecek.

Kral ve kraliyet ailesinin sarayın balkonundan izleyeceği gösteriye tarihi Spitfire uçakları, helikopterler ve modern uçaklar ile İtalyan Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi katılacak.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın yanı sıra Birleşik Krallık’ı oluşturan Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın başkentleri Cardiff, Edinburgh ve Belfast’ta da taç giyme töreninde top atışları yapılacak.

Yaklaşık 400 asker, ülke genelinde ve donanma gemilerine 21 adet 13 noktalı top ateşleyecek.

Londra’daki Tower of London ve Horse Guards Parade’de 62 toptan 6 salvo atılacak.

Yoruma kapalı.