İngiltere Başbakanı Sunak: Yapay zekanın risklerine karşı harekete geçilmeli

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve ABD Başkanı Joe Biden ikili görüşmelerinin ardından Beyaz Saray’da ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülke olarak yeni zorluklarla karşı karşıya olduklarını söyleyen Sunak, en önemli önceliklerinin “milli güvenlik” olduğunu kaydetti.

Ekonomik güvenliğin önemine vurgu yapan Sunak, “Çin ve Rusya gibi ülkeler bizim (ticari) açıklığımızı manipüle etmeye ve sömürmeye, fikri mülkiyetimizi çalmaya, teknolojiyi otoriter amaçlar için kullanmaya veya enerji gibi önemli varlıkları geri çekmeye istekli. Başarısız olun” dedi. dedi.

YAPAY ZEKA

Bugün açıkladıkları Atlantik Deklarasyonu Anlaşması’nın ekonomik katkılarından bahseden Sunak, yapay zeka konusuna değinerek, İngiltere’nin ilk küresel AI güvenlik zirvesine ev sahipliği yapacağını söyledi.

Yapay zekanın sosyal ve ekonomik fırsatlar sunabileceğini söyleyen Sunak, “Ancak, biz liderlerin farkında olmamız ve riskleri azaltmak için gerekli adımları atmamız gereken çok gerçek riskler arz ettiği açıktır.” değerlendirmesini yaptı.

Teknolojik değişimin hızına işaret eden Sunak, yapay zeka konusunun ele alınmasının aciliyet gerektirdiğini vurguladı.

UKRAYNA’YA DESTEK DEVAM EDECEK

Sunak, Ukrayna’yı desteklemekten gurur duyduğunu söyledi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ittifaktan vazgeçeceğini düşünmesinin yanlış olduğunu söyledi.

“Hiçbir yere gitmiyoruz. Ne kadar sürerse sürsün burada olacağız.” Sunak, Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Yoruma kapalı.