İmplant sonrası nasıl beslenmeli?

İmplant sonrası nasıl beslenmeli? – Sıhhat Haberleri

İmplant sonrası nasıl beslenmeli?

İmplant uygulamasının aslolan amacı, üstüne kullanılabilir dişler yapmaktır. İmplantlar, durağan(durgun) ya da hareketli protezler yapmak amacı ile kemiğin kafi ve uygun olduğu durumlarda rahat bir operasyonla çene kemiğine yerleştirilirler. Eğer kemiğin miktarı yada yoğunluğu istenilen seviyede değilse implant uygulamasından ilkin kemiği meydana getirmeye yönelik işlemler yapılması gerekebilir. İmplant sonrasında sıcak yiyeceklerden bir kaç gün uzak durulmalıdır. Daha oldukça yumuşak ve besleyici gıdalar tükenmelidir.

Kaybedilmiş dişin yerine implant yerine yeni diş yapılmasının çevre dişlerin ve tüm çiğneme sisteminin sağlığın ve fonksiyonu için önemlidir. Naturel diş formunda, güzel duyu ve çiğneme fonksiyonunu yerine getiren bir diş elde edilirken, çevredeki dişlerin yitik diş boşluğuna kayması ve öteki dişlerdeki biçim bozuklukları da engellenmiş olur.

Ek olarak diş çekimi sonrası oluşan boşlukta zaman içinde meydana gelen kemik kaybı implant yapıldığında engellenir. İmplant uygulaması bazı istisnai durumlar haricinde her insana uygulanabilen başarı göstermiş bir tedavi şeklidir. İmplantın yerleştirilebileceği kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiği olan her insana “sistemik sıhhatli durumu” değerlendirilerek implant yapılabilir.

Bir kişide kafi kemik dokusu olması bazı etkenlere bağlıdır. Bazı kişilerde kalıtımsal olarak oldukça ince/kalınca ya da azca/oldukça kemik olabilir. Bazı kişilerde ise diş ve dişeti iltihapları çevrelerindeki kemik dokusunun erimesine ve azalmasına sebep olurlar. Bu yüzden bir dişin çekilmesine karar verilmişse kemik yitirilmesine niçin olmamak için çekimin derhal yapılmasında yarar vardır. Bazı durumlarda çekimden sonrasında implant yapılmadan beklenebilmekte, bazı vakalarda ise çekim yapıldığı seansta implant yerleştirilebilmektedir.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom