Hollanda’da kadınlara ücretsiz hijyen ürünleri dağıtıldı

9 Ekim 2022

Yusuf Özkan, Lahey  

Hijyenik ped

Kaynak, Getty Images

Hollanda Yoksulluk Fonu Vakfı, ülkedeki bin ayrı noktada hanımefendiler için ücretsiz regl periyodu hijyen ürünleri yardım noktası açtı. 

Hijyenik pedlerden tampona ve tane kabına kadar oldukca sayıda ürünü gereksinim sahibi kadınlara ulaştıran vakıf, ülke genelinde ortalama 60 bin kadının bu hizmetten yararlanacağını belirtiyor.

Geçen yıl aynı dönemde ücretsiz hijyen ürünleri dağıtmak için ortalama 200 yardım noktası kuran vakıf, yoğun talep üstüne, bu noktaların sayısını beş kat arttırdı. Vakıf, bu hafta Utrecht kentinde bininci yardım noktasını açtı.

Hollanda Yoksulluk Fonu Vakfı, bu senenin sonuna kadar ücretsiz hanım hijyen ürünleri yardım noktalarının sayısını 1.400’e çıkarmayı planlıyor.

Ücretsiz yardım noktaları, hanımefendilerin kolayca ulaşabilecekleri ve en oldukca gereksinim duyulan yerlerde bulunuyor.

Bu noktalar çoğu zaman okullar, kütüphaneler ve cemiyet merkezlerinin yanı sıra, besin bankaları ve ikinci el eşya satan dükkanların içinde yer ediniyor.

Vakfa nazaran, “regl ürünleri satın alma mevzusunda hanımefendiler hâlâ tedirginlik ve utanç duygusu hissettikleri için” ürünler, her insanın kolayca erişebileceği hususi dolaplara yerleştirildi. 

Vakıf, tanınmış markalardan sürdürülebilir markalara kadar birçok firmaya ilişik hijyenik ped, tampon, tane kabı benzer biçimde geniş bir ürün yelpazesinin kadınlara ulaştırıldığını belirtiyor.

Hollanda Yoksulluk Fonu Vakfı, her ay ülke genelindeki 60 binden fazla hanım ve kız çocuğuna ulaşmayı hedefliyor.

Vakfa nazaran, ücretsiz tane ürünleri sağlanmasına şiddetle gereksinim var. Bundan dolayı her 10 hanım ve kız çocuğundan biri bazen tane ürünleri satın alacak parayı bulamıyor.

Vakıf sözcüsü, kamu yayıncısı NOS’a, tane ürünlerine ulaşamamanın hanımefendilerin yaşamını ciddi şekilde etkilediğini belirterek “Mesela bundan dolayı kimi zaman okula gidemiyorlar ve bu oldukca kaygı verici” dedi. 

Ücretsiz tane ürünlerine yönelik talebin çok önemli bir halde arttığını vurgulayan sözcü, bilhassa okullardan bu mevzuda yoğun talep geldiğini söylemiş oldu.

Vakfa nazaran, yüksek enflasyon ve hızla artan enerji tutarları, orta gelir gruplarının alım enerjisini ciddi anlamda etkiliyor. Bu da ücretsiz tane ürünlerine olan talebi arttırıyor.

Vakfın yanı sıra, Hollanda’da son yıllarda oldukca sayıda belediye de, sınırları içindeki kadınlara icretsiz tane ürünleri yadımında bulunuyor.

Yoruma kapalı.

seo paket