Hollanda’da ırkçı ifadeleri nedeniyle yargılanan polisin müdürlük ataması geri çekildi

Rotterdam polisinden yapılan yazılı açıklamada, 2.5 yıl önce ırkçı ifadeler kullanan polis memurunun yabancılar polis teşkilatında görev yapmayacağı belirtildi.

Açıklamada, polis memuru atanmasının uygun olmadığına karar verildiği belirtildi.

Polis memurunun atanmasının “etkisine daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini” vurgulayan Rotterdam Polis Şefi Fred Westerbeke, “Atamaya verilen destek yetersiz görünüyor ve bu nedenle meslektaşlarımız ile aramızda olanları yeterince dikkate almadık. Aynı zamanda herkes ikinci bir şansı hak eder. Meslektaşımızla birlikte ona uygun bir çalışma ortamı bulmaya çalışacağız.” sözleri sağlam temellere dayanıyordu.

Algemeen Dagblad gazetesinde geçtiğimiz Pazartesi günü yayınlanan haberde, ırkçı ifadelerden yargılanan ve para cezasına çarptırılan polis memurunun Rotterdam polis teşkilatına bağlı yabancılar polis departmanı müdürlüğüne atandığı bildirildi.

Haberlerde, söz konusu polis memurunun 2020 yılında Dordrecht şehrinde meydana gelen olayda polise tepki gösteren bir mahalle sakinine ırkçı ifadeler kullandığı iddia edildi.

Kamuoyunda tartışma yaratan adaylığa tepki gösterenler arasında yer alan ve üyelerinin çoğunluğu Türk ve Hollanda göçmenlerinden oluşan Denk partisinin grup başkanı Farid Azarkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’na atanmadan önce halka karşı ırkçı ifadeler kullandığını ve bunun utanç verici olduğunu söyledi.

Ayrımcılık ve Irkçılığa Karşı Hollanda Ulusal Koordinatörü (NCDR) Rabin Baldewsingh bir radyo programında atamaya “son derece” şaşırdığını söyledi. İfadelerini kullandı.

Ülkedeki yabancı uyrukluların kimlik ve ikamet haklarını araştıran Yabancı Polis, insan kaçakçılığı ve kimlik sahtekarlığı gibi suçlara yönelik soruşturmalar yürütüyor.

Yoruma kapalı.