Hollanda gazetesi: Yunanistan göçmenlere yönelik ihlallerin üstünü örtmek için Türkiye’yi suçluyor

Analizde, Avrupa Birliği’nin (AB) Yolsuzlukla Savaşım Ofisinin (OLAF), Birliğin dış sınırlarının korunmasından görevli kurumu Frontex’in, Yunan sahil güvenliğinin göçmenleri Türk kara sularına yasa dışı olarak geri itmesini örtbas ettiğine ilişkin raporunun derhal arkasından Mitarakis’in Türkiye’yi suçlayan bir tweet atmasının şüpheyle karşılandığına dikkat çekildi.

Analizde, bunun dikkatleri OLAF’ın raporundan başka yöne çekme çabası olduğu kaydedildi.

Gazete, Mitarakis’in Türkiye’nin fena muamelede bulunduğunu iddia etiği çıplak haldeki 92 mülteciyi kurtardıkları şeklindeki paylaşımını, Yunanistan’ın rapordan “derin utancını örtbas çabası” olarak değerlendirdi.

Analizde, Frontex’in operasyonlarda yer almamasının “Yunan güvenlik birimlerinin olası geri itmelerinin görülmemesi için” olabileceği tahmini paylaşıldı.

Analizde, Yunanistan’ın göçmenleri deniz sınırından geri itmesi ve hak ihlallerine göz yuman Frontex’in de görevli olduğu kaydedildi.

YUNANİSTAN’IN İDDİALARI TEYİT EDİLEMİYOR

Analizde, sınırı askeri bölge duyuru ederek gazeteci, STK gözlemcisi ve sivilleri almadığı için Yunanistan’ın iddialarını teyit etmenin fazlaca güç olduğuna vurgu yapılmış oldu.

Yunanistan’ı eleştiren gazetelerin emek harcama izinlerini yitirme tehlikesiyle karşılaştığına değinilen analizde, ülkedeki STK’lara hükümetin söylemlerini desteklemeleri yönünde baskı yapıldığı vurgulandı.

Analizde, Yunanistan’ın geri itmiş olduğu ve Meriç Nehri üstündeki bir adacıkta aç kalıp akrep sokması yüzünden ölen beş yaşındaki Suriyeli sığınmacı kız evladı vakasında da benzer şekilde Türkiye’nin suçlanıp sonrasında sorumluluğun Yunanistan’da bulunduğunun kabul edilmiş olduğu hatırlatıldı.

Söz mevzusu vakayla ilgili Sınır Sertliği İzleme Ağı (BVMN) kuruluşu yetkilisi Hope Barker’ın “Yunanistan gözetleme kuleleriyle 3 mile kadar olan bölgeyi termal kameralarla izleyebildiğiyle ve bu sayede göçmen geçişlerini engellediğiyle övünüyor. Fakat sınırda aç ve susuz bekleyen sığınmacılar sorulduğunda bu tarz şeyleri göremediklerini, bulamadıklarını belirtiyorlar.” şeklindeki eleştirilerine de yer verildi.

Analizde, Barker’ın, Yunan makamlarının kız çocuğunun öldüğünü iddia ettiğini ve sonrasında kızın ebeveynlerine de kızlarının olmadığı şeklinde beyanatta bulunması için baskıda bulunmuş olduğu şeklindeki ifadeleri aktarıldı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom