Hollanda, Bosna, Karadağ ve Sırbistan’da gıyabi cenaze namazı

Hollanda’da tüm camilerde depremlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı, yaralılar için dualar edildi, depremzedeler için bağış toplandı.

Milli Görüş İslam Cemaati (IGMG) ve Hollanda Diyanet Vakfı’na (HDV) bağlı tüm camilerde afet ve depremle ilgili hutbeler okundu.

Rotterdam kentindeki IGMG Güney Hollanda bölgesine ait İskender Paşa Camii’nde okunan hutbede, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin herkesin yüreğini yaktığı söylendi.

Hutbede, “Bugün bize düşen en önemli sorumluluk, afetzede olan halkımızın imdadına koşmaktır. Çünkü vakit dayanışma vakti, vakit kardeşlik vakti, vakit yardım vaktidir” denildi. vurgu yapılmıştır.

Depremzedeler için yapılan bağış kampanyalarına yardım eden herkese teşekkür edildiği vaazında, “Bu trajik kazada hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Allah tüm insanlığı bu tür felaketlerden korusun.” söylendi.

HDV’ye bağlı camilerde yaptığı hutbede, “Zaman yardımlaşma ve dayanışma zamanıdır. Yaraları sarmak için hayırlarda yarışma, birlik olma ve yapacağımız bağışlarla şükretme zamanıdır. kardeşlerimizle kucaklaşma, onların hüznünü, acısını, kederini ve ıstırabını paylaşma zamanıdır” dedi. mesaj verildi

Hz Muhammed hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da bir ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümanı sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da kıyamet gününde onu sıkıntıdan kurtarır.” hadisler akılda kalır.

Depremzedelerle dayanışma amacıyla cuma namazı sırasında ülkedeki kiliselerde çanlar çalındı.

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek’te cuma namazının ardından kılınan cenaze namazına yüzlerce kişi gıyabi katılırken, ‘yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerde hayatını kaybedenler için dualar edildi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camii’nde Cuma hutbesini okuyan Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Hüseyin Kavazoviç, “Bugün 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı deprem… Türkiye Cumhuriyeti ve Suriye’nin bazı bölgelerinde tarif edilemez bir manzara var: “Acı ve hayretle izliyoruz. Bazı tahminlere göre bu, on üç milyonluk bir nüfusu doğrudan etkileyen benzeri görülmemiş bir trajedi.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek Müslümanlarını dost Türk halkı için dua etmeye çağıran Kavazoviç, dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye taziye mesajları yağdığını kaydetti.

Cuma namazının ardından Bosna Hersek’in Srebrenista kentindeki Çarşı Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Çarşı Camii imamı Ahmed Hrustanoviç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, depremden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki mağdurlar için maddi yardım topladığını belirterek, “Bugün sadece 1700 euro depremzedeler için toplandı. Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen insanlar Çarşı Camii’nde. Suriye’deki kardeşlerimize sevgiler.” ifadesini kullandı.

KARADAĞ

Batı Balkanlar’ın en küçük ülkesi Karadağ’da cuma namazının ardından depremlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Başkent Podgoritsa’daki tarihi camide yüzlerce kişinin huzurunda gıyabında cenaze namazını kıldıran Podgoritsa imamı Dzemo Redzematoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadağ İslam Birliği Meşihat’ın yanında olduğunu söyledi. depremlerden etkilenen insanlar.

SIRBİSTAN

Kahramanmaraş merkezli, Sırbistan’ın Müslümanların çoğunlukta olduğu Novi Pazar kentinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Novi Pazar’daki Lejlek Camii’nde kılınan cenaze namazına çok sayıda kişi gıyabi olarak katıldı.

Namazın ardından konuşan cami cemaatinden Mürsel Dupljak, “Çaresizim, söyleyecek söz bulamıyorum. Allah’a dua edip sabretmekten başka yapacak bir şey yok. Bakıyorum” diyerek gözyaşlarını tutamadı. Enkaz altındaki çocuklara diyecek söz bulamıyoruz” dedi. dedi.

Sevala Skrijelj, Türkiye’de akrabaları olduğunu ve gözyaşlarını tutamadığını söyledi.

Ervin Dukic: “Bu büyük bir sınav, Türkiye’nin yanındayız” ifadesini kullandı.

Basar Plojovic, Türkiye ve Suriye’nin yanında olduğunu söyleyerek 300 mont bağışladı.

Dulsuma Bihorac, “Canım çok acıyor, olanları televizyondan izleyelim. Elimizden geldiğince yardım ve katkı sağlayalım” dedi. dedi.

Bir başka Novi Pazarlı Dzanan Vejsilovic, halka Türkiye ve Suriye’ye yardım çağrısında bulundu.

Namazın ardından depremden etkilenen ülkelerin tüm camilerinde depremzedeler için yardım toplandı.

Yoruma kapalı.

seo paket