Hırsızlar, spor salonu dolabını soydukları kadının banka hesabını boşalttılar

bir saat ilkin

Shari Vahl, BBC Radio 4

Charlotte

Kaynak, CHARLOTTE

İngiltere’de iş çıkışında spor salonuna giden bir kişinin soyunma odasındaki dolabı soyuldu. Hırsızlar, söz mevzusu şahıs egzersiz yaparken cüzdanını çalıp bir tek 90 dakika içinde 8 bin sterlinlik alışveriş yaptılar.

Londra’nın Chiswick semtinde yaşayan ve adının tamamının açıklanmasını istemeyen Charlotte isminde hanım, yaşadıklarını BBC Radio 4’un You and Yours programında söyledi.

Charlotte’un anlattıklarına bakılırsa 24 Ağustos’ta yaşanmış olan vakadan ilkin hanım, iş çıkışında Virgin Active adlı spor salonunda egzersiz hayata geçirmeye gitti.

Hanım, banka kartları ve telefonu da dahil olmak suretiyle tüm eşyalarını dolabına koyup asma kilitle kilitledi.

Sadece döndüğünde dolabının tamamen boşatılmış bulunduğunu görmüş oldu. Charlotte, o an yaşamış olduğu şoku anlatırken, “Öyleki kalakaldım, adeta dondum” ifadelerini kullanıyor.

Peşinden arkadaşının telefonuyla bankası Santander’i arayan Charlotte, operatörün “ağırdan alması” sebebiyle daha çok paniklediğini şu sözlerle konu alıyor:

“Açıkçası bu aşamada operatörün durumun aciliyetine cevap vermesini bekliyor ve banka işlemlerinin durdurulduğundan güvenilir olmak istiyorsunuz. Sadece o operatör bu şekilde bir tavır sergilemedi” dedi.

Selfridges

Kaynak, IPA

Charlotte, bankadan, kartının bir tek 90 dakika içinde, Londra’daki iki değişik Apple mağazasından ve lüks markalar zinciri Selfridges’den yapılanlarla beraber toplam 8 bin sterlinlik alışveriş için kullanıldığını öğrendi.

Charlotte, hırsızların tutum hesabına erişemeyeceğini düşünüyordu sadece tüm birikimi olan 10 bin sterlinin de cari hesabına aktarıldığını öğrendi.

Charlotte, “O an her şeyi kaybettiğimi düşündüm. Bu kadar büyük bir zarara uğradığıma inanamadım” diyor.

Kendisini oldukça fena hissettiğini özetleyen hanım, Santander’in hırsızlığa ikna olduğundan parayı iade edeceğini varsaydığını da söylemiş oldu.

Sadece, birkaç gün sonrasında bankadan bir telefon aldı ve Santander’in bazı alışverişleri iptal etse de 5 bin sterlinlik harcamayı durduramadığını öğrendi:

“Bana oldukca açık ve kaba bir halde ‘Paranızı geri alamayacaksınız. Alışveriş esnasında şifrenizi kullandıkları için bu sizin suçunuz’ dendi. Ek olarak şifremi bir kağıda yazıp çantamda tutmakla da suçlandım:

“Tamamen kırıldım şundan dolayı haiz olduğum, tutunduğum tüm umutlar aniden eriyip gitti.

“Kendimi korkulu bir vakada kurban benzer biçimde hissetmekten aniden suçlu benzer biçimde hissetmeye iyi mi geçtim bilmiyorum.”

‘Şifreme iyi mi eriştiklerini bilmiyorum’

Charlotte sonrasında deneyimine ilişkin farkındalığı çoğaltmak için toplumsal medyayı kullandığını ve bir haftayı “delicesine masumiyetini kanıtlamaya emek harcayarak” geçirdiğini söylüyor.

Bundan sonrasında, kıdemli bir Santander çalışanı kendisini arayarak “tüm kalbiyle” özür diledi.

Santander ona 750 sterlin tazminat ödedi.

Charlotte hırsızların şifresine iyi mi eriştiğini tam olarak bilmiyor sadece bankacılık uygulaması vasıtasıyla eriştiklerine inanıyor. Santander, öteki bazı büyük bankalar benzer biçimde, mobil uygulamasının güvenlik bölümünde kullanıcı şifresini gösteriyor.

Banka, güvenlik kayıtlarında mobil uygulaması üstünden herhangi bir veri sızıntısı görünmediğini belirtti.

Hırsızların o gün soyunma odalarına girebilmesini de spor salonunun güvenlik bariyerlerindeki bir hataya bağlıyor. Düzgüsel koşullarda izni olmayan kişilerin odalara girememesi gerekiyor.

Sadece banka, güvenlik verilerine bakılırsa, “mobil bankacılık uygulamasında hiçbir problem görülmediğini” korumak için çaba sarfediyor.

Virgin Active, polise soruşturmalarında destek bulunduğunu ve giriş kapılarındaki kısa süreli arızayla ilgili durumu da araştırdığını deklare etti.

Yoruma kapalı.