Hangi araçlar klasik sayılıyor? – Otomobil Haberleri


Hangi araçlar klasik sayılıyor?

 İkinci el araç alım satımında bulunan tarafların ihtiyaçlarına daha geniş bir yelpazede yanıt verebilmek adına, Türkiye’de profesyonel klasik araç ekspertiz hizmeti verilmeye başlandı. İstanbul’da hizmet veren klasik araç ekspertiz uzmanları klasik otomobil sahibi olmak isteyen alıcılar için ekspertiz sürecinin nasıl işlediği konusunda akla takılanlar konulara açıklık getirdiler. Klasik araç ekspertizi için aranan şartlar neler? Tüm merak edilenleri yetkililer şöyle özetliyor:

– Kaç yaşından itibaren bir araç klasik sınıfına girer?

Bir aracın klasik araç statüsünde sayılması için en az 30 yıl önce trafiğe çıkmış olması gerekiyor.

– Klasik Araçların Ekspertize Alınabilmesi İçin Sağlaması Gereken Şartlar

İlgili aracın çalışır ve yürür vaziyette olması, ekspertiz sürecinin başlatılması için aranan en kritik şart. Bununla beraber, aracın motor ve şase numaralarının mutlaka okunur durumda olmaları sağlanması beklenen diğer kriterler. Söz konusu aracın ekspertize uygun temizlikte olması da ayrıca aranan bir diğer koşul.

– Klasik Araç Ekspertiz Sınıfları

Klasik otomobil ekspertiz sürecinde araçlar, orijinal olduğu belirtilen ve yenilenmiş ya da tadilat görmüş araçlar olarak iki ayrı başlık altına ayrılarak kontrol ediliyor. Klasik araçlar klasik otomobiller, klasik hafif ticari taşıtlar ve klasik arazi taşıtları olmak üzere üç ayrı sınıfa ayrılıyor.

Yoruma kapalı.