Güney Kore’den Kuzey Kore’ye ‘provokasyon’ hazırlığı

Güney Kore ile ABD arasında Mart ortasında başlaması beklenen ortak askeri tatbikatın yaklaşmasıyla birlikte bir Güney Ordusu yetkilisi, Kuzey Kore’nin olası “provokasyonlarına” karşı hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla Yonhap haber ajansına konuşan Güney Koreli askeri yetkili, ABD ile ülkesi arasında 13-23 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek Özgürlük Kalkanı tatbikatı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kore’nin olası “provokasyonlarına” karşı hazırlıkların tamamlandığını belirten yetkili, Pyongyang’ın Güney’deki tampon bölgelere ateş ederek 2018 Koreler arası askeri gerilimi azaltma anlaşmasını ihlal etmesi durumunda ordunun “tampon bölgelere” topçu konuşlandıracağını söyledi. “Karşı tedbir olarak Kuzey’de. Atışları yapmaya hazır olduğunu söyledi.

2018’de dönemin Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılan zirvenin ardından imzalanan ve “19 Eylül anlaşması” olarak da bilinen askeri gerilimi azaltma anlaşması, orduya düşman olan tüm askeri faaliyetlerin durdurulmasını sağlıyor. iki Kore arasında

Ancak Pyongyang, geçen yıl Koreler arasındaki deniz “tampon bölgelerine” topçu ateşi açarak ve Kasım ayında Doğu Denizi’ne bir füze fırlatarak 19 Eylül anlaşmasını 13 kez ihlal etmişti.

Yoruma kapalı.