Güney Kore’de Meclis’e baskın! Milletvekilleri için harekete geçtiler…

Güney Kore’de polisin, en az 10 milletvekilinin karıştığı yolsuzluk iddialarına ilişkin sürmekte olan soruşturmanın bir parçası olarak Ulusal Meclis’e baskın düzenlediği bildirildi.

Seul Merkez Bölge Savcılığı yaptığı açıklamada, ana muhalefetteki Demokrat Parti’nin (DP) 2021 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en az 10 milletvekiline rüşvet verdiği iddiasıyla Ulusal Meclis’e “zorla girme emri” verildiğini söyledi. Açıklamada, 2021 yılında DP cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan milletvekillerinin giriş-çıkış kayıtlarının alınması için binaya baskın düzenlendiği belirtildi.

Dönemin DP cumhurbaşkanı adayı Song Young-gil’in kampanya yetkililerinin, kongre öncesinde 20 milletvekiline toplam 94 milyon won (yaklaşık 71.000 $) içeren zarflar dağıttığı iddia ediliyor. Savcılık, cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında “oy parası için kampanya yürütmek”le suçlanan eski DP milletvekilleri Youn Kwan-suk ve Lee Sung-man hakkında tutuklama emri çıkarmak istiyor.

Youn’un Nisan 2021’de 20 DP milletvekiline her biri 3 milyon won (yaklaşık 2.300 $) içeren zarflar dağıttığı iddia ediliyor.

Yoruma kapalı.