Güney Kore ile Japonya’dan normalleşme adımı

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Kim Sung-han yaptığı açıklamada, Yoon ve Kishida’nın iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek için atılacak adımları ve “zorunlu çalıştırma” sorununun çözümünü konuşacağını söyledi. sorun.

Kim, “İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve bu işbirliğine zarar veren siyasi engellerin aşılması hakkında konuşma fırsatı olacağına inanıyorum” dedi. dedi. Bu ziyaret vesilesiyle Güney Kore-Japonya ilişkilerinin normalleşme aşamasına girdiğini belirten Kim, iki liderin karşılıklı güveni artırmasını ve ülke halkları arasındaki dostluğa olumlu etki etmesini beklediklerini kaydetti. Kim, Yoon ve Kişida’nın ikili ilişkileri geliştirirken birbirleriyle kişisel güven inşa etme kararlılıklarını yeniden teyit etmeleri gerektiğini söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ve Japonya Başbakanı Kishida Fumio, ikili ilişkileri geliştirmek için 16-17 Mart tarihlerinde Japonya’da yapılacak bir zirvede bir araya gelecek. İki ülke ilişkilerinin gelişmesinde “dönüm noktası” olacağı belirtilen zirvenin, “hassas sorunların aşılmasına çalışılması”nın yanı sıra ekonomi, güvenlik ve diğer alanlarda iş birliğinin güçlendirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Japonya Başbakanı Kishida Fumio da Yoon’un ziyaretinin duyurulmasının ardından Tokyo-Seul ilişkilerini geliştirme konusundaki kararlılığını açıkladı. Ziyaret planı, Güney Kore’nin bu hafta başlarında iki ülkenin hassas konularından biri olarak kabul edilen yeni “savaş zamanı işçi tazminatı” teklifini açıklamasının ardından geldi. Sonuç olarak, Seul hükümeti destekli güven fonu, savaş sırasında Japon şirketleri tarafından çalışmaya zorlanan işçilerin tazminatını karşılamak için Koreli şikayetçilere tazminat ödeyecek.

Güney Kore cumhurbaşkanının Japonya’ya son ziyareti, Osaka’daki G20 zirvesi nedeniyle Haziran 2019’daydı. Ortak liderin komşu ülkeye son ziyaretinin Aralık 2011’de Japonya Başbakanı Noda Yoshihiko ile Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak arasında Japonya’da gerçekleştiği biliniyor.

Yoruma kapalı.