Güney Kore ile Japonya arasında istihbarat anlaşması

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Japonya Başbakanı Kishida Fumio ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un Tokyo’da yaptığı görüşmeden iki gün sonra, Japonya ile askeri istihbarat paylaşım anlaşmasını yenileme sürecini başlattı. Yonhap’ın haberine göre, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı’na, Askeri Bilgilerin Genel Güvenliği Anlaşması’nın (GSOMIA) yeniden uygulanması için adımlar atılmasını talep eden bir yazı gönderdi.

Yetkililer, Dışişleri Bakanlığı’nın yakında Japonya Dışişleri Bakanlığı’na resmi bir mektup göndermesinin beklendiğini söylediler.

Başkan Yoon, 16 Mart’ta Tokyo’da Kishida ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki GSOMIA’nın normale dönmesi talimatını verdiğini açıkladı. “Tam normalleşmeyi ilan ettim.” Yoon, “İki ülkenin Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerine karşı bilgi paylaşması gerektiğine inanıyorum” dedi. dedi. 2016 yılında imzalanan GSOMIA, Seul ve Tokyo arasındaki güvenlik işbirliğinin ender örneklerinden biri olarak görülüyordu.

Ancak 2019’da eski Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in yönetimi, Tokyo’nun Seul’e yönelik ihracat kısıtlamalarını protesto etmek için muhtırayı sona erdirmeye karar verdi, karar daha sonra askıya alındı.

Yoruma kapalı.