Gazze’de ateşkes yürürlüğe girdi

Gazze

Kaynak, Getty Images

8 Ağustos 2022, 00:39 +03

Güncelleme 50 dakika ilkin

İsrail ve Filistinliler içinde Pazar günü Gazze”de duyuru edilen ateşkes TSİ 23.30’da yürürlüğe girdi.

Ilkin İslami Cihad örgütü, arkasından da İsrail’de Başbakanlık ateşkesi doğruladı.

Sadece ateşkesin yürürlüğe girmesi sonrası İsrail’in Gazze Şeridi’nde hava saldırılarını sürdürdüğü, Filistinli militanların da İsrail’e roket saldırılarına devam etmiş olduğu bildiriliyor.

3 gün devam eden çatışmaların arkasından taraflar, Mısır’ın arabuluculuğunda ateşkes için anlaşmaya varmıştı.

İsrail ateşkes anlaşmasıyla, Gazze’de Cuma gününden bu yana sürdürdüğü saldırılarına son vermeyi kabul etmişti.

İslami Cihad ateşkes görüşmelerinde, İsrail’in Gazze’ye yönelik kısıtlamalara son vermesini de talep etmişti. Sadece ateşkeste bu yönde bir yargı yer almadı.

Filistin Sıhhat Bakanlığı: 15’i çocuk minimum 43 şahıs yaşamını yitirdi

Filistin Sıhhat Bakanlığı, İsrail’in Gazze’de düzenlemiş olduğu saldırılarda 15’i çocuk minimum 43 kişinin yaşamını kaybettiğini deklare etti.

Bakanlık “İsrail’in saldırganlığının” ölümlere yol açtığını, saldırılarda 300’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’in saldırılarında ölenler içinde İslami Cihad örgütünün liderlerinden ikisi de var. Ölenlerden Halid Mansur, örgütün önde gelen komutanlarından.

Refah’daki saldırılarda yaşamlarını yitirenler için dün düzenlenen cenaze törenine oldukça sayıda Filistinli katıldı. İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde de, Filistinliler Gazze halkına desteklerini göstermek için gösteriler düzenledi.

İsrail ve Filistinliler içinde daha ilkin en şiddetli çatışmalar Mayıs 2021’de çıkmış ve 11 gün sürmüştü.

Son olarak ise İsrail’in 1 Ağustos’ta, İslami Cihad örgütünün işgal altındaki Batı Şeria’daki en üst düzey yetkilisi olduğu bildirilen Bassam Saadi’yi Cenin’de tutuklaması gerginliğe niçin olmuştu.

İsrail, Cenin’deki operasyon öncesi, İsrailli Arapların ve Filistinlilerin düzenledikleri saldırılarda 17 İsraillinin ve 2 Ukraynalının öldüğünü, saldırganların ikisinin Cenin’den geldiklerini açıklamıştı.

İsrail ordusu sonrasında, militan bir örgütün tehditleri sonrası Gazze Şeridi’nde belirlediği hedefleri vurduğunu duyurmuştu.

Pazar günü Gazze’den fırlatılan bir roket, geçtiğimiz senenin Mayıs ayından bu yana ilk kez Kudüs’e ulaşmıştı.

Gazze’deki en kuvvetli örgütlerden İslami Cihad İran tarafınca da destekleniyor. Örgütün merkezi, Suriye’nin başkenti Şam’da.

İslami Cihad daha ilkin İsrail’e yönelik birçok hücum düzenlemişti.

Kasım 2019’da İsrail ve İslami Cihad içinde 5 gün devam eden çatışmalarda 34 Filistinnli yaşamını yitirmiş, 111 Filistinli ve 63 İsrailli de yaralanmıştı.

İsrail, öldürülen Filistinlilerden 25’inin, bazıları roket saldırısı hazırlığındaki militanlar bulunduğunu iddia etmişti.

Yoruma kapalı.