Gaziantep'te otoyol siyaha büründü! Devasa atık her yeri kapladı

Gaziantep’te otoyol siyaha büründü! Devasa atık her yeri kapladı – Günün Haberleri

Gaziantep'te otoyol siyaha büründü! Devasa atık her yeri kapladı

Gaziantep Organize Endüstri Bölgesi’nin atık balçık havuzundaki atığın sızmasından dolayı 9 saattir ulaşıma kapanan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu havadan görüntülendi.

Dün saat 21.00 sıralarında atık havuzundaki bendin yıkılmasından dolayı havuzda biriken atık TAG Otoyoluna aktı. Yaşanmış olan sızıntı sonucu yol çift taraflı ulaşıma kapanırken, atık çamuruna saplanan bir TIR yolda kaldı. TAG otoyolunun kapanmasına yol açan atık sızıntısının büyüklüğü gün ağarınca ortaya çıktı.

Sızıntı faciasının yaşandığı atık balçık havuzu ile balçık bataklığına dönen TAG otoyolu havadan görüntülendi. Yolda biriken atığı temizlemek için 9 saattir aralıksız çalışan iş makineleri ile ekiplerin emekleri dron kamerasına yansıdı. Dün geceden beridir otoyoldaki atık çamuruna saplı halde olan TIR da dronla görüntülendi.

Yaşanmış olan vaka sonrası bölgeye sevk edilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, OSB İtfaiyesi, ilçe belediye ekipleri, kara yolları ve AFAD ekipleri, TAG Otoyolu’nu kapatan atığı temizlemek ve yolu yine trafiğe açmak için gece saat 22.00 sıralarında emek verme başlattı. Teyakkuz haline geçen kentteki pek fazlaca kuruma ilişik takımlar, 30 civarında iş makinesi ile yolu kapatan atığı belirlenen noktaya boşaltmaya çalışıyor.

Gün içinde tamamlanması planlanan temizleme çalışmalarının arkasından TAG Otoyolu’nun Gaziantep batı ve şimal gişeleri arasındaki kısmı yine trafiğe açılacak. TAG Otoyolu’nun aksayan kısımlarındaki trafik akışı ise alternatif yollarla sağlanmaya çalışıldı. Çalışmalarla ilgili resmi toplumsal medya hesabından izahat meydana getiren Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep OSB içindeki otoyolu ekiplerimiz trafiğe açmak için elbirliğiyle çalışıyor. Emek harcama uzun süreceğinden İpek yolunu kullanınız lütfen” ifadelerine yer verdi.

Havadan görüntülenen bölgedeki atık faciasının etkilediği alanın büyüklüğü dikkat çekerken sızıntı sebebiyle bölge siyaha büründü. Ekiplerin yola akan atığı iş makineleri ile yol kenarında oluşturulan bir çukura dökme emekleri sürüyor.

Yoruma kapalı.