Fransa’daki protestolar Belçika’nın ardından İsviçre’ye sıçradı

İsviçre basınında yer alan haberlere göre, Nael M.’ye yönelik protestolar dün gece İsviçre’nin Lozan kentine sıçradı. Fransa’da 100 gencin gösterilere destek için bir araya geldiği Lozan’da çıkan olaylarda 7 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanların 15 ila 24 yaşları arasında olduğu bildirildi.

Polisin açıklamasına göre, protestocular Flon Mahallesi ve Geneve Caddesi’ndeki dükkanların camları ile bir kitapçılar zincirinin ön kapısını kırdılar. Yaklaşık 50 zabıta polisi olaya müdahale ederken, maskeli gençler polise taş ve molotof kokteyli attı.

İncelenen olayla ilgili sosyal medyaya yansıyan videolarda polisin sokakta bir grubu kovaladığı görüldü. Nael M’nin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından başlayan ve Fransa geneline yayılan protestolar üçüncü gün Belçika’ya da sıçradı ve ülkede 144 kişi tutuklandı.

Fransız polisi 27 Haziran’da Nanterre’de içinde 3 kişinin bulunduğu bir araca ateş açarak 17 yaşındaki Nael M’yi öldürdü. Nael’in ölümüne tepki gösterenler ülke genelinde birçok şehirde sokaklara dökülerek polisle çatıştı. Genci öldüren polis memuru görevden uzaklaştırılarak tutuklu olarak yargılandı.

Ayrıca Paris, Marsilya ve Lyon’un da aralarında bulunduğu birçok kentte düzenlenen protestolarda yağma ve yağma olayları yaşandı ve 10 kentte saat 21.00’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yoruma kapalı.