Fransa’da yapay zeka kullanılarak 20 binden fazla havuz tespit edildi, milyonlarca euro vergi geliri sağlandı

Kaynak, Getty Images

30 Ağustos 2022, 13:01 +03

Güncelleme 5 saat ilkin

Fransa’da uydu görüntülerini yapay zeka kullanarak inceleyen yetkililer, 20 binden fazla havuz tespit etti. Fransız basınına nazaran böylece ortalama 10 milyon euro vergi geliri sağlandı.

Fransız yasalarına nazaran havuzlar, evin kıymetini artırdığı için emlak vergisinin de yükselmesini sağlıyor ve bu yüzden yetkililere bildirimi mecburi.

Google ve Fransız danışmanlık şirketi Capgemini tarafınca geliştirilen yazılım ise ilk olarak Ekim 2021’de dokuz bölgede denenmişti.

Yetkililer başarı göstermiş denemelerin peşinden bunu ülke geneline yaymaya karar verdi.

İstatistik sitesi Statista’ya nazaran 2020 itibarıyla Fransa’da 3,2 milyon hususi havuz var.

Havuzların popüleritesi pandemiden ilkin de yükselişteydi fakat pandemi döneminde daha fazla kişinin evden çalışmasıyla beraber talep daha da arttı.

Le Parisien gazetesine nazaran averaj 322 metrekare olan bir havuz için ortalama 200 euro vergi ödeniyor.

Vergi yetkilileri yazılımla yalnızca havuzları değil, evlerin kıymetini artıran veranda ve çardak benzer biçimde eklentileri de tespit etmek için kullanacak.

Gazeteye konuşan Kamu Finansmanı Genel Yazman Vekili Antoine Magnant, “Bilhassa veranda benzer biçimde eklentileri bulmak istiyoruz fakat bir taraftan da yapay zekanın bir çocuk oyun evini yada köpek kulübesini ev eklentisi sanmadığından güvenilir olmamız lazım” dedi.

Fransa’da Yeşiller Partisi’nden Julien Bayou da kısa bir süre ilkin, ülkede yeni hususi havuz inşasını yasaklama ihtimalini dönem dışı bırakamayacaklarını deklare etti.

BFMTV’ye konuşan ve Fransa’nın “suyla başka türlü bir ilişki kurması” icap ettiğini belirten Bayou, “Zorluk derecesi yüksek şey havuzları yasaklamak değil, yaşamsal öneme haiz su ihtiyacımızı güvence altına almak” dedi.

Kayıtlara geçmiş en fena kuraklığın yaşandığı Fransa’da 100’den fazla ilçede içme suyu tükendi.

Yalnızca 9,7 milimetre yağmurun düşmüş olduğu Temmuz ayı, Mart 1961’den bu yana en kuru ay oldu.

Ülkenin kuzeybatısı ve güneydoğusunda sulama yasaklandı.

Cihazınızda ses/video izlenme programı bulunamadı(*20*)

Yoruma kapalı.