Fransa’da emeklilik kararı ülkeyi karıştırdı!

Fransız basınında yer alan haberlere göre, sabah saat 08.00 sıralarında kalabalık bir grup şehrin ana girişindeki Tournai köprüsünü trafiğe kapattı.

Emeklilik yaşının kademeli olarak 62’den 64’e çıkarılmasını sağlayan reformu protesto eden göstericilerin eylemi nedeniyle sabahtan beri ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Grubun diğer köprülere yürüdüğü belirtiliyor.

Bölgeye gelen güvenlik güçleri, protestoculardan köprüyü açmalarını istedi.

Tartışmalı EMEKLİLİK REFORMU

10 Ocak’ta Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Macron’un kampanya vaatlerinden biri olan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini duyurdu.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede kanuni emeklilik yaşının kademeli olarak yılda 3 ay artırılarak 2030’da 64’e çıkarılacağını belirten, 2027’de prim ödemesi zorunlu hale getirileceğini belirten 43 yaş tanıtıldı tam emekli maaşı almak için.

19 Ocak’tan bu yana ülke genelinde tartışmalı reforma karşı çok sayıda grev ve protesto düzenlendi.

“Emeklilik yaşının 62’den 64’e kademeli olarak yükseltilmesini öngören” reformun en tartışmalı maddesini 9 Mart’ta onaylayan Senato, reformun diğer maddelerini 12 Mart’ta kabul etti.

Daha sonra Karma Komisyon’a sevk edilecek olan reform, Senato’da yeniden oylanacak ve ardından son oylama için Ulusal Meclis’e gönderilecek.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom