Fransa’da Bordeaux yakınındaki ‘canavar’ orman yangınıyla mücadele

Yangın görüntüsü

Kaynak, EPA

11 Ağustos 2022, 15:30 +03

Güncelleme 27 dakika ilkin

Fransa’da, 1000’den fazla itfaiyeci, ülkenin cenup batısında 7 bin hektara yakın orman alanının kül olmasına neden olan dev yangını söndürmek için tüm güçleriyle çabalıyor.

Bordeaux kenti civarlarında çıkan orman yangını bazı yerleşim alanlarına da sıçradı ve 10 bin kadar insanoğlunun evlerinden kaçmasına yol açtı.

İtfaiye Teşkilatı sözcüsü Gregory Allione Fransa’daki RTL radyosuna “Bu bir dev, bir canavar” diye konuştu.

Şiddetli rüzgarlar ve hava sıcaklığının da devasa yükseklikte olması söndürme çalışmalarını zorlaştırıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avusturya, Almanya, Yunanistan, Polonya ve Romanya’nın yangınla mücadele için desteğe geldiklerini deklare etti ve “Avrupa dayanışması vazife başlangıcında” diye tweet attı.

Bu yaz bir oldukça Avrupa ülkesi Fransa benzer biçimde büyük orman yargınları, üstün dereceli düzeyde hava sıcaklıkları ve kuraklıkla karşı karşıya.

Portekiz ve İspanya’da 1000’den fazla ölümün sıcakla bağlantılı olduğu açıklandı.

İngiltere’de önümüzdeki bir kaç gün içinde hava sıcaklıklarının 37 dereceye kadar çıkacağı açıklanarak sarı alarm uyarısı verildi. Yetkililer sıcakların sıhhat, ulaştırma hizmetleri ve emek verme koşullarını etkileyebileceğini söylemiş oldu.

Almanya’da Ren nehri üstünden meydana getirilen taşımacılığın su seviyesindeki düşüş sebebiyle sekteye uğramaya başladığı haber veriliyor.

Yangın söndürme uçağı

Kaynak, Reuters

Fransa’da son durum

Fransa’da Bordeaux’un 30 kilometre kadar cenup doğusundaki Landiras ilçesi civarlarında iki gündür devam eden dev orman yangınını denetim altına alma çabası sürüyor.

Ülkenin başka yerlerinden bölgeye takviye itfaiye birlikleri gönderildi, Avrupa’nın değişik yerlerinden destek geleceği açıklandı.

İtfaiyenin çabaları, yangın bölgesine su ve yangın söndürücü atan uçaklarla destekleniyor.

Fakat tüm çabalara rağmen bir yetkilinin açıklamasına gore alevler Perşembe günü de denetim altına alınabilmiş değil.

İtfaiyeci Jerome Jean BFMTV haber sitesine yapmış olduğu açıklamada “İlk kez böyle bir durum görüyoruz” dedi.

Yangına suyla müdahale ediliyor

Kaynak, Getty Images

Tahliye edilmeden ilkin bölge sakinlerinden bazıları evlerinin çatılarına çıkarak yardım beklemek mecburiyetinde bırakıldı.

BFMTV sitesine gore 2 bin kişinin terkettiği Belin-Beliet artık bir hayalet kasaba görünümünde. Yakındaki yangının sıçrama tehlikesi altındaki Hostens’de yaşayanların bir çok evlerini tahliye etti.

Komşularının çoğunun aksine evde kalmayı seçen Allisson Fayol Reuters ajansına “Hala oldukça duman var fakat şu anda bu yöne doğru gelmiyor” dedi.

Bölgede hava sıcaklığının bugün 39 dereceye kadar çıkması umut ediliyor.

İklim değişikliği sebebiyle endüstri devriminden bu yana dünyanın averaj hava sıcaklığı ortalama 1,2 santigrat aşama terfi etti ve bu yükseliş hükümetler karbon salımlarını düşürücü etkili önlemler almadığı takdirde devam edecek.

Almanya’da dere taşımacılığı aksıyor

Ren nehrinde bir kargo gemisi

Kaynak, Reuters

Kuraklığın tesiri altındaki Almanya’da taşımacılık açısından eleştiri öneme haiz Ren nehrinin su seviyesi tekrardan düştü ve Çarşamba günü gelen haberlere gore gemiler ilerleyebilmek için yük indirmek zorunda kalıyor.

Su seviyelerinin düşüşü Avrupa’nın bir oldukça nehrinde Temmuz ayından bu yana taşımacılığı sekteye uğratıyor.

Ren nehri üstünde, su seviyesi bakımından ölçü alınan Koblenz’in güneyindeki Kaub’da su seviyesi Çarşamba günü dört santim daha düşerek 48 santim oldu. Oysa tam yüklü gemilerin geçebilmesi için bu aşamada suyun minimum 1,5 metre derinlikte olması gerekiyor.

Yetkililer bu yüzden gemilerin yer yer üçte bir yük alarak yola çıktıklarını fakat bu aksamaların nakliye harcamalarında büyük artışa yol açtığını söylüyorlar.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom