Finlandiya’dan NATO açıklaması: Üyeliğimiz Türkiye’nin elinde…

Niinistö, Almanya’da düzenlenen 59. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin Türkiye’den olumlu açıklamalar geldiğini belirterek, “İsveç ile NATO’ya girmek istiyoruz. Ayrı bir katılım istemiyoruz.” o ifadeleri kullandı

NATO’ya katılma kararını Ankara’nın vereceğini ve kararı beklediklerini vurgulayan Niinistö, şöyle devam etti:

“NATO üyeliğimiz Türkiye’nin elinde. Sadece Finlandiya’yı alıyoruz deseler bizim için zor bir durum ama ‘hayır, başvurumuzu geri çekiyoruz’ mu diyeceğiz? bunu yapamam.” İsveç ile birlikte üyelik başvurusunu tamamlayarak üzerimize düşeni yaptık. Karar Türkiye’nindir.”

“SIRADAKİ HEDEF MOLDOVA OLABİLİR”

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Moldova’yı işaret ederek, “Rusya’dan bahsediyorsak sıradaki hedef Moldova olabilir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu’nun cesur bir lider olduğunu ifade eden Frederiksen, “Moldova, Gürcistan ve komşu ülkeleri unutmamalıyız. Savunmaya daha fazla harcama yapmalıyız.” dedi.

Ukrayna’ya desteğin sürmesi gerektiğini vurgulayan Frederiksen, şunları söyledi:

“Ukrayna’yı desteklemeye devam etmeliyiz. Daha fazla silah tedarik edilmeli ve bağışlanmalı. Bunlar mümkün olan en kısa sürede yapılmalı. Avrupa ülkeleri olarak birlikte daha yakın çalışmalı ve daha güçlü ortaklıklar kurmalıyız.”

“VILNIUS’A KADAR ÜYE OLMALARI İÇİN ÇALIŞIYORUM”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile üçlü memorandum imzalamak için gerekeni yaptıklarını söyledi ve tüm müttefiklere iki ülkenin üyeliğini onaylama çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Stoltenberg, “Önemli olan birinin diğerinden önce üye olması değil, her ikisinin de bir an önce üye olması. Vilnius zirvesine kadar (Temmuz’da) her iki ülkenin de üye olmasını sağlamak için çok çalışıyorum.” dedi. dedi.

İsveç’in ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımının Türkiye’nin kararı olduğunu yineleyen Stoltenberg, “Türkiye’den her iki katılım protokolünü de onaylamasını istedim. Ancak birini onaylarsa Finlandiya ittifakın üyesi olacak” dedi. dedi.

Yoruma kapalı.