Filistin Dışişleri Bakanlığ açıkladı: Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da “gecekondu yerleşim” inşa etmek amacıyla kamp kurdu

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, silahlı yerleşimcilerin Batı Şeria’nın kuzeyindeki Selfit eyaletine bağlı Deir Istiya kasabasında vatandaşların arazileri üzerine yeni bir “gecekondu yerleşimi” kurmak için çadırlar kurdukları söylendi.

Açıklamada, yerleşim alanlarının genişletilmesinin, “işgal yanlısı Batı Şeria’nın geleceğini belirlemek için mümkün olduğu kadar çok sayıda yerleşim genişletme projesi uygulamak için zamanla yarışan” İsrail’in resmi politikasının bir göstergesi olduğu kaydedildi.

İsrail hükümetini gerilimi tırmandırmakla suçlayan bakanlıktan yapılan açıklamada, Tel Aviv’in yerleşimcileri kullanarak Kudüs’ün ve tüm Batı Şeria’nın kontrolünü ele geçirdiğinin, böylece koalisyon krizini Filistin halkının hakları pahasına çözmeye çalıştığının altı çizildi.

Uluslararası toplumu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni “İsrail’in suçlarına” karşı harekete geçmeye çağıran açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerine, ülkelerdeki karar vericilere ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne raporların sunulmaya devam edildiği belirtildi.

Gecekondu mahallelerindeki gecekondular da İsrail yasalarına göre yasa dışıdır

Gecekondu yerleşimleri, genellikle Filistinlilerin özel mülkiyetindeki tarım arazileri üzerine treyler ve nakliye konteynırları gibi prefabrik yapılar kurularak inşa ediliyor.

Uluslararası hukuku ihlal eden Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşimlerinin aksine, bu gecekondu yerleşimleri İsrail yasalarına göre de yasa dışı kabul ediliyor.

Gecekondu yerleşimlerinde yaşayan Yahudi yerleşimciler, Filistinlileri taciz edip tarım arazilerine ulaşmalarını engellerken, İsrail ordusu buralarda yaşayan Yahudi yerleşimcilere koruma sağlıyor.

Peace Now’ın açıkladığı verilere göre Batı Şeria’da 150 civarında gecekondu yerleşimi bulunuyor.

Yoruma kapalı.