Fenerbahçe'den Dinamo Kiev maçındaki tezahüratla ilgili açıklama

Fenerbahçe’den Dinamo Kiev maçındaki tezahüratla ilgili açıklama – Spor Haberleri

Fenerbahçe'den Dinamo Kiev maçındaki tezahüratla ilgili açıklama

Fenerbahçe’den meydana getirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı;

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda sahamızda oynanan Dynamo Kyiv maçında, rakip takımın golünden sonrasında tribünlerin bir bölümünden duyulan; kulübümüzü temsil etmeyen, kulübümüzün kurumsal duruşunu hiçbir şekilde yansıtmayan bir söyleme karşı bu açıklamayı yapıyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak tesir alanımızla her daim hem vatanımızda hem de dünyada toplumsal ve insani mevzularda farkındalık yaratmaya itina gösteriyor; bunu bir mesuliyet olarak görüyoruz.

Kulübümüz harp sürecinin başlangıcı olan 24 Şubat 2022 tarihinde bu sürece dair tepki veren ilk kulüp olmuştur.

Tüm resmi mecralarımız aracılığı ile dile getirdiğimiz mesajımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz: Harp; yüreklilik değil, korkaklıktır! #SavaşaHayır

Ek olarak bu hassasiyetimizin en büyük örneklerinden bir diğeri de; Ukrayna’da barışa dikkat çekmek ve maddi-manevi katkı sağlamak amacıyla ‘Sulh İçin Futbol’ diyerek Shakhtar Donetsk ile Nisan ayında sahamızda oynadığımız dostluk maçı ve Shaktar Donetsk takımını her mevzuda yanlarında olarak günler süresince vatanımızda ağırlamamızdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bu konudaki duruşumuz ve sürecin ilk gününden itibaren tavrımız tüm kamuoyunun malumudur.

Dün meydana gelen maçın 58. dakikasında rakip takımın bazı oyuncularının, bilhassa geçmişte vatanımızda bir takımda forma giyen yedek kalecilerinin gol sonrası sergilemiş olduğu abartılı hareketler, tribünlerin bir bölümünün galeyana gelmesine ve 120 dakika devam eden maç içinde bir tek 20 saniye devam eden bir reaksiyona sebebiyet vermiştir.

Sebebi her ne olursa olsun tribünlerimizin bir bölümünden yükselen reaksiyonu Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kesinlikle kabul etmiyoruz.

Kulübümüzün duruşunu ve değerlerini asla temsil etmeyen bu söylemin, tüm taraftarımıza mal edilmesi ve kulübümüze mesuliyet atfedilmesi de adil ve hakkaniyetli bir yaklaşım değildir.

Geldiğimiz noktada; bu mevzu üstünden hem ülkemizin hem de kulübümüzün töhmet altında bırakılmasını, yanlış anlaşılmaya sebep olacak şekilde gündem yapılmaya çalışılmasını ve mevzunun siyasetle ilişkilendirilmesini kınıyoruz.

Bu gündem vesilesiyle Fenerbahçe Spor Kulübü olarak spor ve siyasetin birbirinden daima ayrı tutulması gerektiği noktasındaki duruşumuzu bir kez daha tüm kamuoyuna hatırlatıyoruz.

Yoruma kapalı.