Estonya, Rusya’yı “terörist devlet” ilan etti

Estonya parlamentosunun bugünkü genel oturumunda meydana getirilen oylama ile Rusya “terörist devlet” ilan edildi. Karara, 101 sandalyeli parlamentoda, 83 parlamenter destek verirken, 3 parlamenter ise çekimser oy kullandı.

Parlamento tarafınca meydana getirilen açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin rejiminin nükleer tabanca kullanma tehditleriyle Rusya’yı Avrupa ve dünya barışı için en büyük tehdit haline getirmiş olduğu belirtilerek, “Estonya parlamentosu Rusya’yı terörist devlet, Rusya Federasyonu’nu terörizmi destekleyen, beraber savaşmamız ihtiyaç duyulan bir ülke olarak tanıyor. Öteki ülkeleri de benzer kararlar almaya çağrı ediyoruz” denildi.

Rusya merkezli hususi askeri şirket Wagner Grubu ile Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki ayrılıkçı grupların da terörist organizasyon olarak tanınması çağrısı meydana getiren Estonya parlamentosu, işgal altındaki Ukrayna topraklarının Rusya tarafınca ilhakı edilmesini de kınadı.

Internasyonal Hakkaniyet Divanı ve Internasyonal Ceza Mahkemesi tarafınca Ukrayna’da işlenen suçların faillerinin belirlenmesi için soruşturma açılmasını desteklediğini ifade eden Estonya parlamentosu, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi Sürekli Üyeliği’nden de çıkarılmasını istedi.

Öte taraftan Litvanya ve Letonya da daha ilkin Rusya’yı “terörist devlet” ilan etmişti.

Yoruma kapalı.

seo paket