Erdoğan’dan talimat: Tarım Kredi Kooperatifleri kar amaçlı değil, fiyatları düşürün

33 dakika ilkin

Ayşe Sayın | Ankara

tarım kredi

Kaynak, Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin dün meydana gelen Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ilişkin marketlerin kar amaçlı kurulmadığını belirterek, fiyatların düşürülmesi talimatı verdi.

Erdoğan başkanlığında dün toplanan MKYK’da, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi sunum yapmış oldu.

Edinilen bilgiye nazaran Kirişçi  tarımsal desteklemelerle ilgili yeni bir paketin hazırlanarak çiftçilerin desteklenmesi icap ettiğini beyan etti.

Ek olarak tarımsal sulamalarla ilgili sıkıntılara da değinen Kirişçi, Güneydoğu’da, bilhassa de Şanlıurfa’daki elektrik kesintilerinin mağduriyet yarattığını beyan etti.

Bunun  üstüne Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez toplantıya çağırıldı.

Erdoğan’ın, elektrik kesintilerinin sebebinin araştırılmasını isteyerek, “Yurttaş mağdur olmasın, uzun soluklu elektrik kesintileri olmaması için lüzumlu önlemleri alın”  talimatı verdiği öğrenildi.

erdoğan tarım kredi kooperatifinde

Kaynak, dha

‘Kooperatifler kar amaçlı değil, fiyatları indirin’

Edinilen bilgiye nazaran Erdoğan, yurttaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini belirtirken, bunun için Tarım Kredi Kooperatifleri’nin fiyatlarını düşürmesini istedi.

Bilhassa et fiyatlarında yapılması icap ettiğini belirten Erdoğan, Kirişçi’ye, “Tarım kredi kooperatifleri kar amaçlı kurulmadı, fiyatları düşürün, yurttaş daha uygun fiyata alabilsin” talimatı verdi.

Erdoğan ek olarak, enflasyonla mücadeleye dönük önlemlerini devam edeceğini belirtirken, seçime gidilirken, sahada olacaklarını, il mitingleri ve toplu açılışlarda vatandaşla buluşmaya devam edeceklerini de beyan etti.

Yoruma kapalı.