Endonezya’daki bir mağarada 31 bin yıl önce yapılmış en eski ampütasyona dair kanıtlar bulundu

4 saat önce

Victoria Gill | BBC Bilim Muhabiri

Endonezya Borneosu'nda Liang Tebo mağarası

Kaynak, TIM MALONEY

Endonezya’daki bir (*31*) meydana getirilen kazıda, 31 bin yıl öncesine ilişkin bir insan iskeletinde cerrahi ampütasyona dair en eski kanıta rastlandı.

Araştırmacılar, genç bir insana ilişkin olduğu belirlenen iskelette bir bacağa ampütasyon uygulandığına dair kanıtlar buldu.

Bu bulgu, bu karmaşık ameliyatın geçmişini 24 bin yıl daha geriye götürüyor.

Arkeologlar, ampütasyon meydana getirilen kişinin ilişkin olduğu grup tarafınca ölümüne kadar senelerce bakılmış bulunduğunu söylüyor.

İskeleti inceleyen Dr. Melandri Vlok, bacağa ameliyat yapıldığının “oldukça net” bulunduğunu söylemiş oldu.

Araştırmanın ayrıntıları Nature dergisinde yayımlandı.

Kalıntılar detaylı incelendiğinde, ampütasyonun çocukluk döneminde yapıldığı tespit edildi.

Bacak kemiğindeki gelişme ve iyileşme izleri, bu kişinin ameliyat sonrasında iyileştiğini ve altı ila dokuz yıl daha yaşadığını, muhtemelen onlu yaşlarının sonunda ya da yirmili yaşlarının başlangıcında öldüğünü gösteriyor.

31 bin yıl öncesine ait iskelet

Kaynak, TIM MALONEY

Gömüt, dünyanın en eski kaya sanatlarından bazılarına haiz olan Endonezya’nın Borneo adasındaki Doğu Kalimantan bölgesinde yer edinen Liang Tebo mağarasında kazıldı.

Mezarı kabul eden ve kazı icra eden üç araştırmacıdan kabul edilen Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden Dr. Tim Maloney, kemikler ortaya çıktığında “hem heyecanlandığını hem de dehşete düştüğünü” söylemiş oldu:

“Tortuları oldukca dikkatli bir şekilde temizledik ve kalıntıların alt yarısını kayda geçirdik. Sol ayağın olmadığını, kalan kemik parçalarının da olağan dışı bulunduğunu fark ettik.

“Ameliyat da dahil olmak suretiyle buna niçin olabilecek çeşitli olasılıklar bizi heyecanlandırdı.”

Kazı ekibi ondan sonra Sydney Üniversitesi’nde vazife icra eden Dr. Vlok’tan kalıntıları incelemesini istedi. Vlok, “Bu şekilde bir keşifte coşku ve üzüntü bir arada yaşanır, zira bu bir insanoğlunun başına gelmiştir. Bu şahıs bir çocuk ve 31 bin yıl önce oldukca acı çekmiştir” dedi.

illüstrasyon

Kaynak, JOSE GARCIA / GRIFFITH ÜNİVERSİTESİ

Dr. Maloney, iyileşme sürecinde ve sonrasında bu kişiye bakıldığına dair işaretlere rastladıkları için arkeologların bunu herhangi bir ceza ya da ritüelden ziyade bir ameliyat olarak değerlendirdiklerini deklare etti.

Keşifte yer almayan sadece bulguları inceleyen Durham Üniversitesi arkeoloğu Profesör Charlotte Robertson da, tıp ve cerrahinin insanlık tarihinde geç ortaya çıkmış olduğu görüşüne meydan okuduklarını söylemiş oldu.

Robertson, “Bu bizlere bakımın insan olmanın içkin bir parçası bulunduğunu gösteriyor” dedi.

Ampütasyonların, insan anatomisi ve cerrahi hijyen mevzusunda kapsamlı bir informasyon birikimi ve mühim bir teknik beceri gerektirdiğine dikkat çeken Robertson şu değerlendirmede bulundu:

“Günümüzde ampütasyon diyince, oldukca güvenli bir operasyon bulunduğunu bilirsiniz. Kişiye anestezi ve steril prosedürler, kanama kontrolü ve ağrı kesici uygulanır. Sonrasında bir bakıyorsunuz ki 31 bin yıl önce de birisi bu kişiye ampütasyon yapmış ve başarıya ulaşmış olmuş.”

Dr. Maloney ve meslektaşları şimdi de o dönemde ne tür taş cerrahi aletlerin kullanılmış olabileceğini araştırıyor.

Yoruma kapalı.