Endonezya’da akut böbrek hasarı 113 can aldı!

Al Jazeera’nin haberine gore, Sıhhat Bakanı Budi Gunadi Sadikin, yapmış olduğu açıklamada, bu yıl başından itibaren bazı tıbbi şuruplardaki zararı dokunan maddelere bağlı akut böbrek hasarından ölen evlatların sayısının daha ilkin bildirilen 99’dan 133’e yükseldiğini söylemiş oldu.

Sadikin, 22 ilde 133’ü ölümle sonuçlanan 241 akut böbrek hasarı vakası belirlediklerini ve hastaların çoğunun beş yaşın altındaki çocuklar bulunduğunu kaydetti.

Yaşamını kaybeden 11 çocuktan 7’sinde etilen glikol, dietilen glikol ve etilen glikol butil eter maddelerine rastlandığını belirten Sadikin, çocuklarda can kayıplarına yol açan akut böbrek hasarının, tıbbi şurupların içindeki söz mevzusu maddelerden kaynaklandığını doğruladı.

Endonezya Besin ve İlaç İzleme Ajansı, aşırı düzeyde etilen glikol içeren yerli beş ürünün isimlerini deklare etti ve üreticilere söz mevzusu ilaçları derhal piyasadan çekmelerini ve kalan tüm ilaçları da imha etmeleri emirini verdi.

Bakan Sadikin, sıhhat yetkililerinin, etkilenen evlatların evlerinde bulunan 102 tıbbi şurupta da benzer maddelerin izlerine rastladığını ve çarşamba günü tüm şurup ile sıvı ilaç reçetelerine ve satışlarına yönelik yasağın, bu 102 ürün uyarınca daraltılacağını açıkladı.

OLAY

Endonezya hükümetinin, bu yıl 99 çocuğun akut böbrek hasarı sebebiyle yaşamını kaybetmesinin peşinden tüm şurup ve sıvı ilaç satışlarını yasakladığı bildirilmişti.

Sıhhat Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Syahril Mansyur, ülke genelinde ocaktan bu yana 20 ilde 206 olay ve 99 can kaybı yaşandığı yönünde raporlar aldıklarını paylaşmıştı.

Endonezya’nın besin ve ilaç ajansındaki yetkilileri ise Gambiya’da böbrek hasarına niçin olduğu tespit edilen ürünlerin eczanelerde bulunmadığını ve söz mevzusu bileşenleri içeren pediatrik şurupların da ülke genelinde yasaklandığını belirtmişti.

Gambiya’da minimum 69 çocuğun, mahalli olarak satılan bir parasetamol şurubunu kullandıktan 3-5 gün sonrasında yaşamını kaybetmiş olduğu öne sürülmüştü.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) de bu olayın üstüne ülkede, Hindistan’da Maiden Pharmaceuticals Limited tarafınca üretilen 4 şuruba karşı uyarıda bulunmuştu.

Evlatların böbrek problemlerinden yaşamını kaybettiğini ve Maiden Pharmaceuticals tarafınca üretilen şuruplarda “kabul edilemez” seviyelerde toksin bulunduğunu belirten DSÖ, ilaçların şimdiye kadar yalnızca Gambiya’da tespit edilmesine karşın ülkenin dışına dağıtılmış olabileceği mevzusunda da uyarmıştı.

Hindistan hükümeti de DSÖ’nün Gambiya’daki çocuk ölümleriyle bağlantı kurmasının peşinden söz mevzusu 4 öksürük şurubuyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Yoruma kapalı.