Emeklilik yaşı yükseldi! Fransa’da ortalık daha da karışacak!

Tartışmalı emeklilik reformunun bazı maddeleri Senato’da oylandı.

Emeklilik yaşının kademeli olarak 62’den 64’e çıkarılmasını öngören madde, solun muhalefetine rağmen 115’e karşı 201 oyla kabul edildi.

Reformun diğer maddeleri Senato’da görüşülmeye devam edecek.

Başbakan Elisabeth Borne oylamayla ilgili yaptığı açıklamada, “Tartışmaya rağmen oylamanın böyle gitmesinden çok memnunum.” ifadesini kullandı.

SENDİKALARDA YENİ BİR GREV

Sendikalar, söz konusu maddenin kabul edilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile acil toplantı talep ettiklerini açıkladılar.

Sendikalar 11 Mart Cumartesi günü tüm sektörleri kapsayacak şekilde grev ve protesto kararı aldı.

Fransa’da 7 Mart reformunu protesto eden sendikaların verilerine göre 3,5 milyon kişi grev yaparken, İçişleri Bakanlığı bu sayının 1,28 milyon olduğunu açıkladı.

Grevler nedeniyle başkent Paris başta olmak üzere birçok bölgede büyük ulaşım aksamaları yaşandı.

Le Canard Enchaine gazetesi ise İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in 16 Şubat protestolarına ilişkin açıkladığı katılımcı sayısının yetersiz olduğunu belirterek, yetkililerin uyarılarına rağmen Darmanin’in bu sayıyı kasten manipüle ettiğini söyledi.

Tartışmalı EMEKLİLİK REFORMU

10 Ocak’ta Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Macron’un kampanya vaatlerinden biri olan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini duyurdu.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede kanuni emeklilik yaşının kademeli olarak yılda 3 ay artırılarak 2030’da 64’e çıkarılacağını belirten, 2027’de prim ödemesi zorunlu hale getirileceğini belirten 43 yaş tanıtıldı tam emekli maaşı almak için.

19 Ocak’tan bu yana ülke genelinde tartışmalı reforma karşı çok sayıda grev ve protesto düzenlendi.

Yoruma kapalı.