Elon Musk, Twitter davası için 6,9 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı

10 Ağustos 2022, 09:46 +03

Güncelleme 2 dakika ilkin

Peter Hoskins | Iktisat Muhabiri

musk

Kaynak, Reuters

Tesla yöneticisi Elon Musk, şirketteki 6,9 milyar dolarlık hissesini sattı.

Satış geçen haftaki senelik hissedarlar toplantısının arkasından gerçekleşti.

Musk, Twitter’ın açmış olduğu dava sonucu şirketi satın almak zorunda kalması ihtimali sebebiyle bu paraya ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu.

Daha ilkin Twitter’ı almak için girişimlerde bulunan Musk, bundan vazgeçmesi üstüne Twitter tarafınca bir dava açılmıştı.

Musk’ın satışları 5, 8 ve 9 Ağustos tarihlerinde gerçekleşti.

Twitter’da bir kullanıcının “Satışları bitirdin mi?” sorusuna “Evet” diye cevap veren Musk, düşük küçük bir ihtimal olarak görse de, toplumsal medya platformunu satın almak zorunda kalması durumunda Tesla hisselerini acilen elden çıkarmaktansa evvelde satış yapmayı tercih ettiğini söylemiş oldu.

Başka bir kullanıcının sorusuna da cevap veren Musk, Twitter’ı satın almak zorunda kalmazsa yine Tesla hissesi alabileceğini belirtti.

Dünyanın en varlıklı kişisi olan Musk, Twitter’ı düzmece hesaplar mevzusunda kafi data vermemekle suçlayarak alımdan vazgeçmişti.

Twitter’ın hissedarları ise Nisan-Temmuz döneminde antak kalma için 33 milyon dolar harcadığını duyurmuş ve  Musk’ın, anlaşıldığı suretiyle hisse başına 54,20 dolardan şirketi satın almak zorunda kalması için bir dava açmıştı.

İlk duruşma Ekim’de görülecek.

Bu davaya karşılık olarak Musk da bir dava açmış fakat onun ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılmamıştı.

Yoruma kapalı.