EGM, PAEM sınav sorularının bir denemede çıkan sorularla aynı olduğu iddialarını yalanladı

Akademi

Kaynak, Polis Akademisi

9 saat ilkin

Güvenlik Genel Müdürlüğü (EGM), Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) sınavında sorulan soruların, bir yayının hazırladığı tecrübe etme kitapçığındakilerle aynı olduğu yönündeki iddiayı yalanladı.

EGM’nin web sitesinden meydana getirilen yazılı açıklamada, Anadolu Üniversitesi tarafınca oluşturulan beş kişilik komisyonun benzer olduğu iddia edilen soruları incelediğini ve “sınavda sorulan sorular ile tecrübe etme sınavlarında çıkan soruların hiçbirinin, birbiri ile aynı olmadığı” sonucuna ulaşıldığı açıklandı.

Bu yıl 31 Temmuz’da meydana getirilen KPSS oturumları, sınavda çıkan bazı soruların Yediiklim Yayınları tarafınca piyasaya çıkan tecrübe etme sınavlarında da tespit edilmesi sebebiyle iptal edilmişti.

Polis Akademisi Başkanlığı tarafınca meydana getirilen sınav, polis memurlarının polis amiri olmasına olanak tanıyor. Sınav, bu yıl 26 Haziran tarihinde gerçekleştirilmişti.

Söz mevzusu sınava hazırlık için tecrübe etme sınavları hazırlayan “Kariyer Hocam” adlı gösterim ise, sınavdan bir gün sonrasında YouTube hesabında sınav sorularına ilişkin bir video yayımladı.

Videoda, Mart ayında hazırlanan bir tecrübe etme kitabında yer edinen 18 probleminin aynen, 14 probleminin ise benzer şekilde PAEM sınavında sorulmuş olduğu iddia edildi ve “Bunu sizlerden öğrenmiş bulunmaktayız” denildi.

Kariyer Hocam, “PAEM-7’den Ilkin Biz Sorduk! (18 sual aynen, 14 sual benzer geldi)” başlığıyla yayımladığı videoda, bazı sorularının bir önceki yıl da sorulduğunu savundu.

CHP’li Murat Bakan: Polis amirliği sınavları ile ilgili tek mesele ve usülsüzlükler yazılı sınavlarda değil

Polis Akademisi, 2016 yılından bu yana meydana getirilen sınava ilişkin soruları erişime açmıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan ise, “sınavla birlikte meydana getirilen mülakatların da şaibeli bulunduğunu” iddia etti.

Twitter hesabından paylaşımlar meydana getiren Bakan, fiziki yeterlilik sınavlarında yaşa nazaran sınıflandırılmanın kaldırıldığını söylemiş oldu ve “Amaç 2016 sonrası alınan kadroları terfi ettirmek” dedi.

Polis memurlarının polis amiri olmasına olanak tanıyan sınav, üç bölümde yapılıyor. Bunlardan ilki yazılı sınav. Adaylar, bunun arkasından ilkin fiziki yeterlilik sınavına arkasından da sözlü sınava katılıyor.

Sınav sonuçlarında genel başarı puanı, yazılı sınav puanının yüzde 25’i, fiziki yeterlilik imtihanı puanının yüzde 25’i ve mülakat imtihanı puanının yüzde 50’sinin toplamı olarak hesaplanıyor.

Adaylar içinde başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde ise sırasıyla; yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınıyor. Eşitliğin hala bozulmaması durumunda da yaşı ufak olan aday tercih ediliyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom