Dün gece Türkiye'den de görülmüştü: 53 Starlink uydusu daha gönderildi

(*53*) Dün gece Türkiye’den de görülmüştü: 53 Starlink uydusu daha gönderildi

Dün gece Türkiye'den de görülmüştü: 53 Starlink uydusu daha gönderildi

Uzay teknolojileri şirketi SpaceX, NASA’nın ABD’nin Florida eyaletinde yer edinen Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan fırlattığı Falcon 9 roketi ile uzaya 52 Starlink uydusu daha gönderdi. Yörüngeye fırlatılan Starlink uydu sayısı 2 bin 957’ye ulaştı. Başarıya ulaşmış fırlatmanın arkasından Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi’nin bir parçası olan ve uzay kumsalı olarak da Cape Canaveral açıklarında Atlantik Okyanusu’nda bulunan alana başarıya ulaşmış şekilde iniş yapmış oldu.

Söz mevzusu fırlatma SpaceX’in bu yıl yapmış olduğu 33’üncü, temmuz ayındaki 6’ncı görevi oldu.

JEOMANYETİK FIRTINA, SPACEX’İN 49 STARLİNK UYDUSUNDAN 40’INI DÜŞÜRMÜŞTÜ

SpaceX tarafınca geçtiğimiz şubat ayında fırlatılan 49 Starlink uydusundan 40’ı güneşten gelen büyük bir ışınım patlamasıyla tetiklenen jeomanyetik fırtına sebebiyle düşmüştü. Şirketten meydana getirilen açıklamada, uyduların fırlatılmadan bigün sonrasında jeomanyetik fırtınadan etkilendiği belirtilmiş, ilk sistem kontrolleri esnasında bir arıza tespit edilmesi durumunda uyduların süratli ve güvenli bir halde Dünya’ya dönmelerini ve yakılmalarını sağlamak için ilk başta rutin olarak düşük yörüngelere yerleştirildikleri aktarılmıştı.

STARLİNK, 32 ÜLKEDE AKTİF

Starlink projesi ile SpaceX, şu anda 32 ülkede uzaydan web sağlıyor. Hizmetin 2023 senesinde ise Türkiye’ye de gelmesi planlanıyor.

Yoruma kapalı.