Dondurma yerken bunlara dikkat edin

Dondurma yerken bunlara dikkat edin – Sıhhat Haberleri

Dondurma yerken bunlara dikkat edin

İçeriğinde kalsiyum, fosfor ve magnezyum benzer biçimde minerallerin yanı sıra A, B12 ve C vitaminleri ile protein olan dondurma 7’den 70’e her insanın zevkle tükettiği bir besindir. Günümüzde her bölgede mahalli üreticiler tarafınca hazırlanan ve katkısız olduğu malum dondurma; süte nazaran %15 fazla protein, 4-5 kat daha çok yağ ile ortalama ve 3-4 kat daha çok karbonhidrat içermektedir. Sadece eski usullere nazaran hazırlanmayan bazı paketli dondurmaların içeriğindeki glikoz şurubu benzer biçimde tat verici maddeler ile raf ömrünü uzatan stabilizatör ve kıvam artırıcı emülgatör, bitkisel yağ ya da süt yağı kısa sürede bozulmasını engelleyerek gıda değerlerinin yok olmamasını sağlamaktadır. Dondurma malum ve güvenilir satıcılardan alınmalı Mahalli üreticiler tarafınca katkısız olarak üretilen ve açık olarak satılan dondurma malum ve güvenilir adreslerden alınmalıdır. Üretim ve gizleme aşamalarındaki genel kurallara uyulması, soğutucuların sterilizasyonuna dikkat edilmesi gerekir. Mikroorganizmalar süt ve süt ürünlerinin içinde oldukca süratli çoğalabilmekte ve tüketildiği takdirde sıhhat problemlerine niçin olabilmektedir. Kurallara uyulmadığında mikroorganizmalar için uygun gelişme ortamı oluştuğundan dondurma sağlığa zararı dokunan bir gıda haline gelebilmektedir. Dolayısıyla dondurmanın pastörize sütten yapılması ve uygun hijyen koşullarında üretilmesi ve saklanması oldukca önemlidir. Paketli dondurmaları alırken ise son tüketim zamanı geçmiş olanları ile bakanlık izni olmadan üretilenlerinden uzak durulmalıdır. Bilhassa bu ürünlerin dağıtımının soğuk zincire uygun olarak yapılması önemlidir.

KİLO VERMEK İSTENLER İÇİN SAĞLIKLI BİR TATLI

Kalsiyum ve fosfor sebebiyle okul çağındaki evlatların kemik ve diş gelişimine katkı sağlamış olduğu için mühim bir gıda deposu olan dondurma, kilo vermek ve forma girmek isteyenlerin de günlük beslenme programlarında aşırıya kaçmamak şartıyla olması ihtiyaç duyulan bir gıda deposudur. Un ve şekerden meydana getirilen hamurlu tatlılarına nazaran kalori kıymeti düşük olan 100 gram sütlü dondurmada ortalama 190 kalori bulunmaktadır. 100 gram sütlü dondurmada averaj 148 mg. kalsiyum, 115 mg. fosfor, 63 mg. sodyum, 181 mg. potasyum, 0.1 mg. demir, 440 IU A vitamini, 0.21 mg. E vitamini, 0.21 mg. B2 vitamini ve 0.1 mg niasin bulunmaktadır. Haftada bir yada iki kez ara öğünlerde tüketilen dondurmanın, antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Sadece dondurmanın içeriğindeki yağ, şeker ve kalori miktarına dikkat edilmesi gerekir. Tüketiminde miktar ve sıklık mühim İki top light dondurma, 1 porsiyon meyveye; 3 top mütevazi dondurma, 1 dilim ekmek+1 su bardağı süt+1 porsiyon meyveye eşdeğerdir. Dondurma haftada 1-2 kez günlük rejime eklenebilir. Mühim olan sıklığının ve miktarının ayarlanmasıdır. Dondurmanın lezzeti arttıkça kalori ve yağ oranı da artmaktadır.

Dondurma almadan ilkin etiket detayları kesinlikle okunmalıdır. Meyveli ve sütlü olan dondurmalar ise genel anlamda daha düşük yağ oranına haizdir. Evde yapılabilecek limonlu şekersiz dondurma tarifi: Malzemeler: 1.5 su bardağı süt 1 limonun suyu (Limon oldukca sulu değilse daha çok kullanabilir) 1 limon kabuğu 1 yiyecek kaşığı bal 1/2 çay kaşığı zerdeçal Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonrasında bir kalıba alıp dondurucuya koyun. İyice donana kadar karışımı dondurucuda beklemeye alın. Donduktan sonrasında karışımı bir mutfak robotuna koyup karıştırın. Kıvamına nazaran 4-5 yiyecek kaşığı kadar süt ilave edebilirsiniz. Tekrardan hazırlamış olduğumuz karışımı 30 dakika kadar dondurucuda bekletip afiyetle tüketebiliriz.

Yoruma kapalı.