Domino’s pizzanın anavatanı İtalya’dan çekilmek zorunda kaldı

10 Ağustos 2022

Övgü Pınar | Roma

dominos

Kaynak, Getty Images

Amerikan pizza zinciri Domino’s, pizzanın anavatanı İtalya’da ilk şubelerini açmasından yedi yıl sonrasında bu ülke pazarından çıkma sonucu aldı.

Napoli merkezli “pizza sanatını” insanlığın kültürel mirasları arasına kaydettiren İtalya’da, ilk Domino’s şubesi 2015’te açılmıştı.

İtalyan basınına gore şirket, franchising (ayrıcalık hakkı) yöntemiyle ülkede 880 şube açmayı planlıyordu.

Sadece bu planların aksine mevcut 29 şubesi de tamamen kapatıldı.

Franchise haklarını elinde bulunduran ePizza şirketi, pandemi ve arkasından gelen engellemeler ve artan maliyetlerin yanı sıra, mahalli restoranların da evlere servis hizmetlerini çoğaltması üstüne rekabet enerjisini yitirdi. Şirket, geçen Nisan’da batkı başvurusunda bulunmuş oldu.

90’dan fazla ülkede 18 binin üstünde şubesi bulunan Domino’s, dünyanın en büyük pizza zinciri konumunda.

Firmanın İtalya pazarından çıkışı ise finans gazetesi Il Sole 24 Ore tarafınca şöyleki özetlendi:

“İtalyan pizzası ve evlere servis, Amerikan markasını yenen bir formül oldu.”

Il Messaggero gazetesi de “İtalyanlar ananaslı pizzayı sevmedi: Domino’s ülkedeki tüm pizzacılarını kapattı” diye yazdı.

‘Bedevilere kum satmaya çalıştılar’

napoli pizza

Kaynak, Getty Images

Toplumsal medyada da İtalyan pizzasının Amerikan zincirini yendiği ve bunun ananaslı pizzayı reddedenler için bir zafer olduğu yorumları yapılmış oldu. Toplumsal medyadaki İtalyanca yorumlarından biri de “İşleri riske girenlerin olması üzücü olur fakat hakikaten bedevilere kum satmaya çalıştılar” şeklinde oldu.

Gerçek Napoli Pizzası Derneği Genel Direktörü Stefano Auricchio da New York Times gazetesine yapmış olduğu açıklamada Amerikan firmanın İtalya’dan çıkmasının piyasayı zayıflatacağı için mutsuz bulunduğunu söylemiş oldu.

Auricchio öte taraftan, İtalyanların pizza mevzusunda gelişmiş bir damak zevkine haiz bulunduğunu, ürün standardını ayırt edebildiklerini de ekledi.

Dernek, Napoli kentinin geleneksel yöntemleriyle pizza meydana getiren ustaları ve işletmeleri bir araya getiriyor ve “pizzanın savunulması ve değerinin bilinmesi” amaçlı faaliyetlerde bulunuyor.

Napoli’nin geleneksel pizza yapma biçimi 2017’de UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sıralaması’ne girmişti. “Geleneksel Napoliten pizzacılık sanatı”, pizza hamurunun hazırlanma şekli, pizza ustasının hamur harcını çevirişi ve odun fırınında pişirilmesi benzer biçimde nedenlerle hususi bir mutfak sanatı olarak değerlendiriliyor.

Napolili Pizza Ustaları Akademisi de bu sanatın sürdürülmesini sağlamak için her yıl kurslar düzenliyor.

“Pizza” sözcüğüne malum kayıtlarda ilk kez 997 senesinde, Napoli civarlarındaki Gaeta kentinin piskoposunun taleplerinin yer almış olduğu bir belgede rastlanıyor.

Piskopos belge ile, topraklarında yaşayan birinden Paskalya ve Noel’de 12’şer pizza istiyordu.

Yoruma kapalı.